banner2

Kışın kilo almayı önlemenin üç kolay yolu! Hareket, taze yiyecekler ve bol protein...

Kışın neden kilo alınır? Yapılan araştırmalar bunun sebebini, soğuk sebebiyle daha çok eve kapanmak, hareketsiz kalmak ve sağlıksız beslenmeye bağlıyor. Uzmanlar hava ne kadar soğuk olursa olsun egzersiz yapmak gerektiğini ve protein bakımından zengin gıdalar tüketilmesini söylüyor.

Sağlık 24.11.2022, 12:55
Abone ol
Kışın kilo almayı önlemenin üç kolay yolu! Hareket, taze yiyecekler ve bol protein...

Çoğu insan kış aylarında kilo almaya başlar. Bunun yegane sebebi soğuk hava. İnsanlar dışarda zaman geçirme süresini oldukça kısaltıp sıcacık ev ortamında daha çok vakit geçirmeye başladığı için "ye-otur" mantığı yerleşmeye başlıyor. 

İnsanlar soğuk havalarda çıkıp spor veya yürüyüş yapmak yerine evde kendilerini yemeğe veriyor. Vücut kendisini ısıtmak için sıcak bir şeyler istediğinden, kış aylarında makarna, güveç ve etli yiyecekler popüler hale geliyor. Vücudun ihtiyaç duymadığı, yüksek kalorili yiyecekleri yemek kolay görülüyor. Daha fazla yeme arzusu ise, egzersiz yapmak için motivasyon eksikliği yaratıyor. 

TAZE SEBZE MEYVE TÜKETİN

Kontrol etmekte zorlanılan bir diğer faktör de kış aylarında taze meyve ve sebze eksikliği. Uzmanlara göre yetersiz taze sebze ve meyveler, paketlenmiş atıştırmalıklara ve mağazadan satın alınan yemeklere çok daha fazla ulaşmamız anlamına geliyor. Bunlar ise genellikle işlenmiş gıdalar oluyor. 

HER ÖĞÜNDE PROTEİN ALIN

Uzmanlar, insanların yılın bu zamanında gıda alımlarının her zamankinden daha fazla farkında olmalarını tavsiye ediyor. "Tüm öğünlerinizin proteinle dolu olduğundan ve tabağınızda bol miktarda sebze bulunduğundan emin olun" diyen beslenme uzmanları, bu tür öğünlerin kendinizi daha uzun süre tok hissetmenizi sağlayacağını söylüyor.

Tabi öğünleri besleyici malzemelerle doldururken şeker alımını sınırlamak da önemli. Çünkü şeker, insülin seviyelerimizin yükselmesine neden olarak iştahta artışa yol açar. Uzmanlar, belirli atıştırma zamanlarının belirlenmesini ve ayrıca porsiyon kontrolünün dikkate alınmasını öneriyor. 

SPORU İHMAL ETMEYİN

Zor olsa da, kış aylarında aktif kalmaya çalışmak en önemli nokta.  Bu, açık hava sporlarına katılmak yerine spor salonuna gitme seçeneğini de içerebilir. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!