banner2

Kırmızı pancarın bu özelliğini biliyor muydunuz? O organ için adeta doğal ilaç

Sebze ve meyve tüketmek genel sağlık için oldukça faydalı. Özellikle sonbahar aylarında soğuk algınlığından koruyan birbirinden lezzetli doğal ürünler var. Ancak bazıları kalp için de adeta ilaç görevi görüyor. Uzmanlar 8 sebze ve meyvenin bugünlerde daha fazla tüketilmesini öneriyor.

Sağlık 23.09.2023, 18:15
Abone ol
Kırmızı pancarın bu özelliğini biliyor muydunuz? O organ için adeta doğal ilaç

Meyve ve sebzeler, kalp sağlığına katkıda bulunan vitamin, lif, antioksidan ve mineraller açısından oldukça zengindir. Uzmanlara göre dondurulmuş meyve ve sebzeler de en az çiğ ve taze kadar besleyici olabiliyor. 

Uzmanlar gribal enfeksiyonların da artmaya başladığı sonbahar aylarında bu gıdaları mutlaka bol bol tüketmek gerektiğini belirtiyor. Bahsi geçen gıdalar kalp sağlığını da doğrudan etkiliyor? Peki hangi meyve ve sebzeler kalp dostu?

BAL KABAĞI

Bal kabağına turuncu rengini veren beta-karoten tüketildiğinde A vitaminine dönüştürülüyor. Bu vitamin ise insanları kalp hastalıklarından koruyan antioksidan özelliklere sahip. 2019 yılında yapılan küçük bir çalışma ise kabakların çekirdeğinin de oldukça besleyici olduğuna dikkat çekiyor. Menopoz sonrası kadınlarda kan basıncını normale düşürmede etkili olan kabak çekirdeği vücuda lif sağlıyor, bu da kolesterol seviyesini ve kalp hastalığı riskini azaltabiliyor. 

ELMA

Elma, kalp sağlığını desteklediği bilinen lif ve polifenoller açısından zengin. 2020 yılında yayınlanan bir araştırma, günde iki elma yemenin yüksek kolesterolü olan kişilerde kalp hastalığı riskini azalttığını ortaya koyuyor. Pişmiş elmalar da aynı etkilere sahip.

TATLI PATATES

Tatlı patatesler, kalp hastalığı ve felç riskinin azalmasıyla ilişkilendirilen maddeler olan lif ve beta-karoten açısından en iyi kaynaklardan biri. Ayrıca kan basıncını ve dolayısıyla kalp hastalığı ve felç riskini azaltan potasyum da içeriyorlar. 

NAR

2020 yılında yapılan bir araştırmaya göre nar suyu potansiyel olarak kan basıncını düşürebilir. Bu nedenle nar tüketmenin özellikle kalp hastalıklarının önlenmesinde faydalı olduğu düşünülüyor. 

BAMYA

Bamya da, kardiyovasküler sağlığı destekleyen lif, K vitamini, C vitamini ve folat açısından zengin. Bamya tohumu sadece sindirim sistemini düzenlemekle kalmayıp aynı zamanda kolesterolün düşürülmesini sağlayarak kalp ve damar hastalıklarını önleyebilir. 

PANCAR

Nitrat açısından zengin olan pancarın suyu kan basıncını normal seviyelerde tutmaya yardımcı oluyor. Kalp fonksiyonunu iyileştiren bu sebzeyi smoothielere ekleyebilir veya mevsim sebzeleriyle kavurup tüketebilirsiniz. 

BRÜKSEL LAHANASI

Brüksel lahanası vitamin, lif ve mineral bakımından zengin. Araştırmalara göre sebze, yani kan pıhtılarına ve felce yol açabilecek metallerin kan damarlarında birikmesine karşı koruma sağlıyor.

KIZILCIK

Araştırmalara göre kızılcık idrar yolu enfeksiyonlarına karşı koruma sağlıyor ancak aynı zamanda kalp sağlığını destekleyen polifenoller de içeriyor. Antioksidan etkisi olan, kan basıncını düşüren ve kalp sağlığını iyileştiren proantosiyanidin içeren kızılcıklar damar fonksiyonlarını da iyileştiriyor. 
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!