Yandex Metrica

Sitede Ara

Kırmızı et tutkunları bu habere üzülecek! İşlenmiş olanlar o organı vuruyor! Uzmanlara göre haftada sadece...

Yiyecek grupları içerisinde tüketimi en çok sevilenlerden olan kırmızı etler dozu aşıldığında sağlık için tehlikeli olabiliyor. Kalbi vuran ve diyabet riskini artıran kırmızı etlerin zararlarını ortadan kaldırabilmek ise mümkün. Uzmanlar bakın haftada kaç grama izin veriyor.

Sağlık

17.03.2024, 00:15

Kırmızı et tutkularına, sağlık açısından tehlikeleri hakkında ne kadar çok uyarı olsa da, ondan ayrılmak neredeyse imkansız gibi görünebilir. Tıpkı bazılarının sigara kutularındaki korkunç uyarılara rağmen sigara içmeye devam etmesi gibi, et severler de ciddi hastalıklarla olan bağlantılarına rağmen ondan vazgeçmeyi zor buluyor.

Uzmanlar aşırı miktarlarda et tüketmenin olası zararlarını kabul ediyor ancak bu risklerin dozu, sıklığı ve kapsamı konusunda fikir ayrılığına düştükleri de bir gerçek. 

DSÖ'den korkutan uyarı: Vakalar arttı dünya alarma geçti DSÖ'den korkutan uyarı: Vakalar arttı dünya alarma geçti Haberi Görüntüle

Hem serinletiyor hem tok tutuyor! İşte bu yaz bol bol cacık yemek için 5 neden Hem serinletiyor hem tok tutuyor! İşte bu yaz bol bol... Haberi Görüntüle

AŞIRI KIRMIZI ET YEMEK KALBİ VURUYOR

Temmuz 2023'te Avrupa Kardiyoloji Derneği Dergisi'nde kırmızı etin sağlık üzerindeki uzun vadeli etkisine ışık tutan kapsamlı bir inceleme yayınlandı. Çalışmada kırmızı et tüketmenin kalp hastalığı ve diyabet riskini artırabileceğini ortaya koyan çok sayıda geçmiş çalışma incelendi. Bulgulara göre, bu yiyecek belirli kanser türleriyle ilişkilendirildi. Ancak et meraklıları bunu pek umursamıyor. 

Peki, kırmızı et sağlığı riske sokmadan nasıl tüketilmeli? 

DSÖ'den korkutan uyarı: Vakalar arttı dünya alarma geçti DSÖ'den korkutan uyarı: Vakalar arttı dünya alarma geçti Haberi Görüntüle

ETİN DAHA SAĞLIKLI OLANLARI SEÇİLMELİ

Kırmızı et genel olarak demir, çinko, B12 vitamini ve proteinler gibi temel besinler açısından zenginken önemli miktarlarda doymuş yağ içeriyor. Bu oran kesme ve yetiştirme yöntemlerine bağlı olarak yüzde 1 ila yüzde 25 arasında değişebiliyor. Kıyma tipik olarak yüzde 2 ile yüzde 9 arasında değişen doymuş yağ barındırırken yağsız kesimler genellikle daha düşük yağ seviyelerine sahip. Bu da kalp hastalığı, diyabet ve kanser riskini azaltabiliyor.

Kaçınılması gereken en zararlı et türleri ise doymuş yağlar ve koruyucu maddelerle dolu işlenmiş etler olarak karşımıza çıkıyor. Sosis ve salam listenin ilk sırasında. Bu gıdalardan sadece 50 gram tüketmenin kalp hastalığı riskini ortalama yüzde 26, diyabet riskini ise ortalama yüzde 44 artırabiliyor. 

Sakın pahalı ürünlere para vermeyin! O içecek komple cilt bakımı sağlıyor Sakın pahalı ürünlere para vermeyin! O içecek komple cilt bakımı... Haberi Görüntüle

Fazla çocuk sahibi olmak meme kanseri riskini artırabilir mi? Onkolog açıkladı Fazla çocuk sahibi olmak meme kanseri riskini artırabilir mi? Onkolog... Haberi Görüntüle

PİŞİRME YÖNTEMLERİNE DİKKAT EDİN

Araştırmalar et, kızarmış ekmek ve hatta patates kızartması gibi bazı yiyecekler ile artan kanser riski arasında şaşırtıcı bir bağlantı olduğunu ortaya çıkarıyor. Ancak bunlar yalnızca yanma noktasına kadar pişirildiğinde riskli kabul ediliyor. Kömürleşmiş gıdaların tüketilmesi vücudumuzda iltihaplanma, kalp hastalığı ve çeşitli kanser riskini artırıyor. 

Tek öğün beslenme ile ilgili şoke eden araştırma! O hastalıktan ölme olasılığını yüzde 80 artırıyor Tek öğün beslenme ile ilgili şoke eden araştırma! O hastalıktan... Haberi Görüntüle

KIRMIZI ET TÜKETİMİNİ SINIRLAYIN

Kanser riskini azaltmak için haftalık kırmızı, yağsız, pişmiş et tüketiminizi 450 gramdan fazla olmayacak şekilde sınırlamanız tavsiye ediliyor. 

Uzmanlar bu önerilerin zor gelmesi durumunda haftalık menüye daha fazla tavuk ve balık eklenebileceğini belirtiyor. Bu gıdalar bol miktarda protein ve besin sağlarken, kırmızı ete göre daha az sağlık riski taşıyor.
 

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading