Kilo verdiren mucize! Mate çayı faydaları nelerdir? Mate çayı nasıl yapılır?

Yaz ayları yaklaşırken fazla kilolarından kurtulmak isteyenler internette kilo verdiren kürleri araştırıyor. Mate çayı ile sağlıklı bir şekilde kilo vermek mümkün! Hem kilolarından kurtulmak hem de sağlıklı olmak isteyenler için mate çayı bire bir konumda. Peki mate çayı faydaları nelerdir? Mate çayı nasıl yapılır?

Sağlık 11.05.2022, 11:55 11.05.2022, 12:01
Abone ol
Kilo verdiren mucize! Mate çayı faydaları nelerdir? Mate çayı nasıl yapılır?

Mate çayı, kilo verip forma girmek isteyenler tarafından merak ediliyor. Mate çayı iştah kapatıp kilo vermeye yardımcı oluyor. Tatil sezonu yaklaşırken kilo vermek için yöntemler araştırılıyor. Sağlıklı şekilde kilo vermek için kolay ve alternatif yollar araştırılıyor. Peki kilo verdiren mucize! Mate çayı faydaları nelerdir? Mate çayı nasıl yapılır?

MATE ÇAYI FAYDALARI NELERDİR?

Mate çayı, Ilex paraguariensis bitkisi yaprak ve dallarından yapılan bitki çayıdır. Çay, iştah kapatırken kilo verilmesine sebep oluyor. Yerba matesi iştah azaltıcı ve kilo verdici özelliğiyle kullanan kişinin fazla kilolarını vermesini sağlıyor. Mate çayı faydaları şöyledir:

Mate bitkisi, sindirimi kolaylaştırır ve bağırsakların çalışmasını sağlar.

Mate bitkisi, kafeinin emilimini geciktirerek kafeine bağlı uyarıcı etmenlerin daha dengeli ve uzun süreli olmasına yardımcıdır. Fakat kafein içeriği sebebiyle hamilelik ve emzirme döneminde kullanılması tavsiye edilmiyor.

Bakteri, parazit ve mantardan koruyarak enfeksiyonu önlüyor.

Kan şekerini düşüren mate bitkisi, diyabetin yaratabileceği komplikasyonları engelliyor.

Mate çayı, stres ve uykusuzluğun giderilmesinde etkili oluyor.

İştahın kesilmesini ve sindirim sisteminin rahatlamasını sağlıyor.

İçeriğinde yeşil çaya göre yaklaşık yüzde 90 daha fazla antioksidan barındırıyor.

Linosis Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen araştırmalar, mate bitkisinin kanser hücrelerini yavaşlattığını ve orofaringeal, özofagus, gırtlak ve mesane kanserlerinin azalması ile arasında bir ilişki olduğunu fark etti. Mate bitkisinin anti-kanser olduğunu belirten bazı çalışmalar da bulunuyor.

Mate bitkisi; potasyum, magnezyum ve manganezden zengindir. Mate, kötü kolesterolü düşmesine yardımcıdır.

Mate yaprağı, çok sayıda aktif fitokimyasal içerdiği için kalp damar hastalıklarını önlemeyi kolaylaştırır.

Doğal hücre yenileyici özelliğiyle cildi tazeleyici ve canlandırıcı özellikleri bulunmaktadır. Yaşlanma belirtilerini azaltır.

Mate yaprağında diüretik özelliği vardır. Vitamin ve mineral yapısı olarak da güçlü bir fiziksel performansı bulunur. Bu vitamin ve mineraller, vücutta bulunan yağ parçalayıcı enzimlerin hareketini engelleyip yağ emilimini kontrol altına alıyor.

Mate bitkisi, spor yapan ve ağır bedensel harekette bulunanlar kişilerin iyi bir enerji kaynağıdır. Mate, vücudun ve zihnin erken yorulmasını önlüyor, zihinsel olayların artmasına da yardımcı oluyor.

MATE ÇAYI NASIL YAPILIR?

Mate çayı hazırlamak için bir tatlı kaşığı kuru mate yaprağı yeterli oluyor. Kurutulan ve minik yapraklar halindeki mate bitkisi, çay olarak demlendiğinde hafif acımsı tadında bir çay oluyor. 

Çayı hazırlamak için bir fincan kaynatılan suya bir tutam mate bitkisi koyun. 5-6 dakika denlenmesi için bekledikten sonra süzüp çayı tüketin. Hazırlanan mate çayı günde bir bardak tüketilmelidir.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!