banner2

Kekik yağının faydaları nelerdir? Kekik yağı nasıl kullanılır?

En sık kullanılan baharatlardan olan kekiğin yağı da kendisi kadar faydalı. Doğal bir antibiyotik özelliği taşıyan kekik yağı, enfeksiyonu tedavi ediyor ve zayıflamayı destekliyor. İşte kekik yağının sağlık için yararları.

Sağlık 02.06.2023, 19:53
Abone ol
Kekik yağının faydaları nelerdir? Kekik yağı nasıl kullanılır?

Çoğu evde bulunan baharatlardan kekik sağlık için oldukça faydalı. Karaciğer fonksiyonlarını iyileştiren, sakinleştirici etki yaratan ve sindirim sistemini koruyan kekiğin yağı da kendisi kadar şifalı. 

Kekik yağı, bitki yaprakları ve sapları havayla kurutularak yapılıyor. Kuruduktan sonra, yağı çıkarılıyor ve buhar damıtma yoluyla konsantre ediliyor.

İşte kekik yağının faydalarından bazıları. 

DOĞAL ANTİBİYOTİK ÖZELLİĞİ TAŞIYOR

Farelerde yapılan bir araştırma, kekik yağının bakterilere karşı neredeyse antibiyotikler kadar etkili olduğunu ortaya koyuyor. Ancak bu konuda daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

KOLESTEROLÜ DÜŞÜRÜYOR

Çalışmalar, kekiklerin yüksek kolesterolü olan insanlarda ve farelerde kolesterolü düşürmeye yardımcı olabileceğini gösteriyor.

ANTİOKSİDAN YÖNÜNDEN ZENGİN

Taze kekik, antioksidanlarda çok yüksek. Antioksidan içeriği kekik yağında ise konsantre halde bulunuyor. 

ENFEKSİYONLARI TEDAVİ EDEBİLİYOR

Yapılan bazı çalışmalara göre kekik yağı en yaygın maya türü olan Candida'ya karşı oldukça etkili.

BAĞIRSAK SAĞLIĞINI İYİLEŞTİRİYOR

Kekik yağı, bağırsak parazitlerini öldürerek ve zararlı bakterilerin aşırı büyümesini önleyerek bağırsak sağlığına fayda sağlayabiliyor. 

AĞRILARI HAFİFLETİYOR

Kekik yağı, yaygın olarak kullanılan bazı ilaçlara benzer analjezik etkiler uygulayarak ağrıyı önemli ölçüde azaltabiliyor.

KANSERLE SAVAŞMAYA YARDIMCI OLUYOR

Yapılan çalışmalar, karvakrolün kanser hücrelerinin büyümesini engellediğini ve akciğer, karaciğer ve meme kanseri hücrelerinde ölümüne neden olduğunu gösteriyor. 

KİLO VERMEYİ DESTEKLİYOR

Kekik yağında bulunan karvakrol kilo kaybı için faydalı olabiliyor. 

Peki kekik yağı nasıl kullanılır? 
Bir taşıyıcı yağ ile karıştırılıp topikal olarak uygulayabilen kekik yağı bu haliyle ağızdan tüketilmemeli. Bu ürün aynı zamanda hap veya kapsül formunda da bulunabiliyor. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!