Kediler neden kusar? Sevimli dostlarımız en çok tüy yutma ve bozuk yiyecekler sebebiyle kusuyor!

Kedilerde kusma, sık görülen ve genelde önemsenmeyen rahatsızlıklardan biri. Tüy yutma, çok mama yeme, bozuk şeyler yeme gibi sebepler kusmaya sebep olabilir. 2 günden uzun süren kusma ise ciddi hastalıkların işareti olabileceğinden veterinere danışmakta fayda var.

Sağlık 26.07.2022, 13:06
Kediler neden kusar? Sevimli dostlarımız en çok tüy yutma ve bozuk yiyecekler sebebiyle kusuyor!

Kediler neden kusar? Kedilerde kusma ciddi bir hastalık belirtisi mi? Kedilerde kusma ne zaman tehlikeli? Tüy yutma kusmaya sebep olur mu? İşte cevaplar...

Evlerimizin sevimli canlıları kediler de tıpkı insanlar gibi zaman zaman hasta olabiliyor. En çok görülen rahatsızlıklardan biri de kusma. Peki kediler neden kusar? 

YUTTUKLARI TÜYLER KEDİLERİ KUSTURABİLİR

Kedilerin kusma sebeplerinden ilki, kendilerini temizleme amacıyla yalarken yuttukları tüyler. Zamanla mideye dolan tüyler bir süre sonra kediyi rahatsız etmeye başlar. Bu rahatsızlık ancak kusma yoluyla giderilebilir. Tüy yutmayı azaltmanın tek yolu ise onu düzenli olarak fırçalaktan geçiyor.

KEDİNİN BOZUK BİR ŞEY YEMESİ KUSMA SEBEBİ

Kedilerin diğer kusma nedeni bozuk bir şey yemesi veya yediği bir şeyin dokunmuş olma olasılığıdır. Kediler çok dayanıklı hayvanlar olmalarına rağmen günü geçmiş yiyecekler ve yiyecek alerjisi buna sebep olabilir. 

Bazen evdeki bitkileri yiyen kediler bu sayede kendilerini kusturur. Ancak bazı bitkilerin kediyi zehirleyebileceği göz önünde bulundurulmalıdır.

YAVRU KEDİLER ÇOK YEYİNCE KUSUYOR

Özellikle yavru kediler kimse elinden almadan verilen tüm mamayı bitirmek ister. Ve mide kapasiteleri dolduğu için kusmaya başlarlar. Ayrıca ani mama değişikliği yapmak kedilerin midesini alt üst edeceğinden kusma görülebilir.

Kedinin hangi nedenle kustuğunu onu gözlemleyerek tespit edebilirsiniz ancak bu süre 48 saati geçmemeli. Kedinin kusması 2 günden uzun sürüyorsa ciddi bir sağlık sorunu olduğunu işaret eder.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!