banner2

Kas kütlesini artırmak için bunları tüketin! İşte protein bakımından zengin gıda maddeleri!

Sağlıklı bir yaşam sürmeye yardımcı olan kasların geliştirilmesi sadece sporcular için önem taşımıyor. Kilo vermek, sıkılaşmak ve daha enerjik olmak isteyen her yaştan insanın kas kütlesini artırması gerekiyor. Bunun için de beslenmeye önem vermek şart.

Sağlık 01.10.2022, 20:40
Abone ol
Kas kütlesini artırmak için bunları tüketin! İşte protein bakımından zengin gıda maddeleri!

Kas kütlesini artırmak neden önemlidir? Kas kütlesini artıran besinler nelerdir? İşte cevaplar...

Sağlıklı bir vücut görüntüsü elde etmek için kas gelişimi büyük önem taşıyor. Kilo vermede de rol oynayan kaslar, vücuttaki ağrıları da dindirmeye ve kan şekerinin yönetilmesine yardımcı oluyor.

KİNOA

Kas kütlesini artırmak için protein bakımından zengin gıdalar tüketmek şart. Kinoa da o besinlerden sadece biri. Düşük kalorili kinoa, kaslar için eksiksiz bir protein kaynağı.

KIRMIZI ET VE BALIK

Kırmızı et, tavuk göğüsü ve balık da kas yapımını güçlendirici etkiye sahip.  Bir porsiyon tavuk göğsünde yaklaşık 30 ile 100 gram arasında protein bulunuyor. Balık ise özellikle sporcular tarafından sıkça tercih ediliyor.

ISPANAK

Ispanak, "Temel Reis" çizgi filminden de hatırlayacağınız gibi gerçekten kas yapıcı etkiye sahip bir besin.  İçerisinde bulunan phytoecdysteroidsin enzimi kasların %20 oranında büyümesini sağlar.

ANANAS

İçerisinde bromelein adında bir enzim bulunduran ananas ise proteinlerin hızlı bir şekilde sindirilmesine yardımcı olup kaslara geçisini hızlandırıyor.

MERCİMEK

Yüksek proteinli gıdalardan biri olan mercimeğin protein oranı neredeyse etle eş değer. Vejeteryanların ve veganların sıklıkla tercih ettiği besinlerden birisi olan mercimek, vitamin açısından da çok zengin.

YUMURTA

Özellikle yumurtanın beyazı, kasların yapı taşı olan elzem proteini içeriyor. Yumurtanın beyazını tüketen sporcular, sadece beyaz kısmından 7 gram protein kazanarak kas gelişimini ciddi oranda destekliyor.

SÜT VE SÜT ÜRÜNLERİ

Süt ise peynir altı suyu ve kazein olmak üzere iki ayrı yüksek kalitede proteine sahip. Kas yapımını güçlendiren önemli süt ürünleri arasında süzme peynir, yoğurt ve kefir yer alıyor.

MUZ

Muz ise kas ağrılarına iyi gelen besinler arasında. Sporcuların sıklıkla tercih ettiği meyve vücutta proteini uzun süre tutabiliyor. 
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!