banner2

Karantina yanlısı Alman Bakan'dan şaşırtan Kovid yorumu: Bazı kısıtlamalar aptallıktı

2019'da Çin'de ortaya çıkan Kovid-19 tüm dünyayı etkisi altına almıştı. Can kayıplarının yanı sıra eve kapanmalar ve maske takma zorunluluğu yüzünden halkın psikolojisi alt üst olmuştu. Almanya'dan söz konusu kısıtlamalarla ilgili şaşırtan bir açıklama geldi. Bakan olmadan önce karantina savunucusu olan Karl Lauterbach, şimdi bazı kısıtlamaların aptallık ve hata olduğunu dile getirdi.

Sağlık 23.02.2023, 09:30 23.02.2023, 09:42
Abone ol
Karantina yanlısı Alman Bakan'dan şaşırtan Kovid yorumu: Bazı kısıtlamalar aptallıktı

3 yıl boyunca dünyayı kasıp kavuran Kovid- 19 milyonları eve kapattı. Sokağa çıkmaya korkar hale geldiğimiz dönemlerde maskeler en yakın arkadaşımız oldu. Aşılanmalar başladıktan sonra ise yavaş yavaş normalleşmeye başladık. 

Geriye dönüp baktığımızda sosyal bir varlık olan insan doğasına hayli aykırı günler geçirdiğimizi söyleyebiliriz. O dönem karantina yanlısı olan Almanya Sağlık Bakanı Karl Lauterbach ise bazı kısıtlamalarla ilgili ilginç yorumlar yaptı. 

KARANTİNA YANLISI BAKAN U DÖNÜŞÜ YAPTI

2021’in sonlarında Sağlık Bakanı olarak atanmadan önce sıkı tecrit önlemlerini savunan Lauterbach, bazı Kovid kısıtlamalarının “aptallık” olduğunu dile getirdi. “Yaptığımız çoğu şey doğruydu ama maskelerle koşmak ya da açık hava kuralları gibi şeyler aşırıydı." diyen Bakan, okulların uzun süre kapatılmasına da değindi. 

"OKULLARIN KAPATILMASI HATAYDI"

2020’de normal eğitimin en az bir yıl süreyle askıya alınması önerisi de olan Karl Lauterbach, şimdi ise okulların uzun süre kapatılmasının gereksiz bir hata olduğunu aktardı. 

Aynı isim daha Nisan 2022’de, öldürücü bir varyant çıkabileceğini söyleyerek kısıtlamaların çok hızlı kaldırılmasına karşı çıkıyordu.

Almanya, insanların temaslarını büyük ölçüde kısıtlayarak ve haftalarca okulları kapatarak salgını ele aldığı için takdir edilmişti. Ancak son zamanlarda yapılan araştırmalar, okulların kapanmasının ve temas kısıtlamalarının çocuklara verdiği zararın, düşünülenden çok daha kötü olduğunu gösteriyor. 

MASKELER HASTALIĞIN YAYILMASINDA ETKİLİ DEĞİL

Maskelerin ise hastalığın yayılması konusundaki etkinliği hala tartışılıyor. Bilimsel çalışmalara göre Kovid sürecinde maskeler herhangi bir fark yaratmadı. Üstelik N-95 maskelerinin de işe yaramadığı ortaya çıktı. 
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!