banner2

Kar yemeği sevenler dikkat! İlk kar yenebilir mi? Kar dondurması nasıl yapılır?

Kış aylarında herkesin umutla yağmasını beklediği kar, çocuklara eğlence dolu dakikalar yaşatmasının yanında bazen hızlı bir atıştırmalık bazen de sağlıklı bir tatlı olabiliyor. Peki kar yemek güvenli mi? İlk yağan kardan yemek sağlığa zarar verir mi? İşte cevaplar.

Sağlık 29.01.2023, 13:25 29.01.2023, 14:13
Abone ol
Kar yemeği sevenler dikkat! İlk kar yenebilir mi? Kar dondurması nasıl yapılır?

Kar yetişkinler için temizliği, sadeliği ve yumuşaklığı ifade ederken çocuklar onu eğlence aracı olarak görüyor. Kızak, kartopu ve bir kale inşa etmek için harika bir malzeme olan kar bazen lezzetli bir tatlı yerine geçebiliyor. 

KALDIRIM VEYA SOKAKTAN KAR ALIP YEMEYİN

Çoğunlukla su olan kar başka bileşenler de içerebiliyor. Mesela bir kaldırımdan veya sokaktan alınan karda, insanların kaymasını önlemek için kimyasallara sahip kaya tuzu bulunabilir. Bu kimyasalları yerseniz sizi hasta da edebilir.

HAYVANLARIN GEÇTİĞİ YERDEKİ KARLAR SAĞLIKLI DEĞİL

Bazen bir kar yığınının olduğu bölge, sincap, kuş, köpek ve diğer canlıların güzergahı da olabilir. Bu nedenle hayvan yollarının yakınındaki karı asla yememek gerekiyor. 

KAR BAZEN NEDEN PEMBE OLUR? 

Bazen karın rengi pembe olabilir. Ancak bu da yenmemeli. Çünkü karpuz karının pembemsi rengi, soğuğu seven 60'tan fazla alg türünden geliyor. 

İLK KAR TEHLİKELİ MADDELER İÇEREBİLİYOR

Peki ya yeni yağan kar? Bu yemek için en güvenli mi? Aslında kar, aşağı inerken kirleticileri emebileceğinden, ilk veya iki saati hava için bir fırça görevi görür. Bilim adamları, yeni yağan karın böcek ilaçları, kurum, hatta cıva ve formaldehit gibi maddeler içerebileceğini belirtiyor. 

NE ZAMAN KAR YİYEBİLİRİZ? 

Uzmanlar ilk kardan 2 saat sonra yağan kardan güvenle yenilebileceğini aktarıyor. Çünkü bu, gökyüzü suyundan başka bir şey yememe şansınızın en yüksek olduğu zaman.

TEMİZ KAR İLE EV YAPIMI DONDURMA TARİFİ

Bu arada, karı kullanarak dondurma yapabileceğinizi biliyor muydunuz? Tek ihtiyacınız olan 2 bardak süt, 1 bardak şeker, 1 yemek kaşığı vanilya ve bir kap temiz kar. Süt, şeker ve vanilyayı karıştırın ve kalın, kremsi bir doku elde edene kadar azar azar kar ekleyin. Dondurmanız hazır. 
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!