banner2

Kalp ve mide dostu bir meyve! Cennet hurmasının faydaları nelerdir?

Diyet lifi açısından son derece zengin olan Cennet Hurması, sağlık için çok büyük faydalar sağlıyor. Trabzon hurması olarak da adlandırılan bu besin C vitamini deposu. Kalp sağlığını koruyan cennet hurması, gözler için de bire bir.

Sağlık 29.10.2022, 12:06
Abone ol
Kalp ve mide dostu bir meyve! Cennet hurmasının faydaları nelerdir?

Cennet hurmasının faydaları nelerdir? Cennet hurması sağlığı nasıl etkiler? İşte cevaplar...

İnsanoğluna sunulan en önemli meyvelerden olan cennet hurması diyet lifi deposu. 
Öyle ki 100 gram cennet hurması 3,6 gr lif içeriyor. 

SAVUNMA SİSTEMİNİ GELİŞTİRİYOR

Taze cennet hurması, likopen, lutein, zea-ksantin, kripto-ksantin, beta-karoten ve A vitamini gibi antioksidanlar içeriyor. Bu bileşenler, vücudun savunma sistemini bozan metaboliklere karşı, vücudu koruyucu etki gösteriyor.

C VİTAMİNİ DEPOSU

Özellikle yaşlılarda göz sağlığı için oldukça önemli olan cennet hurması, önemli bir c vitamini kaynağı. Kuvvetli bir antioksidan olan C vitamini, enfeksiyonlara karşı vücut direncini artırıyor.

BAKIR YÖNÜNDEN ZENGİN

Cennet hurması potasyum, mangan, bakır ve fosfordan oldukça zengin. Bakır içeriği, bağışıklık sistemi desteklediğinden vücudu savunan mekanizmaların çalışmasına yardımcı oluyor. 

KALBİ KORUYOR

Meyvenin içerisindeki yüksek lif hipertansiyonu önlerken, kalp sağlığını da koruyor. Ancak yüksek karbonhidrat içeriğine bağlı fazla tüketildiğinde kan şekerini yükseltiyor. 

Bu şifalı meyveyi tatlılarda ce içeceklerde kullanabilirsiniz. Bunun yanında cennet hurmasının pekmezi ve reçeli de yapılabilir. 

CENNET HURMASI REÇELİ NASIL YAPILIR? 

Malzemeler: 
1 kilo olgun cennet hurması
2, 5 su bardağı toz şeker
1 bardak sıcak su
Yarım limon suyu

Hurmalar yıkanır küp küp doğranır. Doğranan hurmalar tencereye alınır ve üzerine şekeri ilave edilir. Bir gece buzdolabında bekletilir. Ertesi gün suyunu salan hurmaların üzerine bir bardak sıcak su dökülür ve ocağa alınır. Orta ateşte kaynamaya bırakılır. Ara sıra karıştırılır ve üzerinde oluşan köpükler düzenli olarak alınır. Reçel koyu kıvama gelince üzerine yarım limonu sıkılır.
Limon suyuyla da 5 dk kaynatılır ocak kapatılır. Reçelin ilk sıcaklığı çıkınca kavanozlara doldurulur. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!