banner2

Kaliteli uyuyan kalbini koruyor! Düzenli uyku ve egzersiz kalp hastalıklarını önlüyor!

Türkiye’de ve dünyada kalp damar hastalıkları can kayıplarının birinci nedeni. Sağlıksız beslenme, stres, hava kirliliği, sigara gibi etkenler ise kalp hastalıklarına zemin hazırlıyor. Hayati önem taşıyan bu organı korumak ise elimizde...

Sağlık 01.10.2022, 19:49
Abone ol
Kaliteli uyuyan kalbini koruyor! Düzenli uyku ve egzersiz kalp hastalıklarını önlüyor!

Kalp sağlığı nasıl korunur? Kalp hastalıklarından korunmak için nelere dikkat edilmeli? İşte cevaplar...

Sağlıklı yaşamın ilk kuralı kalbi hastalıklardan korumak. Özellikle son yıllarda artan kalp ve damar hastalıkları, bu organa verilen önemin daha da artırılması gerektiğini ortaya koyuyor. Peki bu nasıl olacak? Kalp sağlığı nasıl korunabilir? 

HAREKET EDİN, BOL BOL YÜRÜYÜN

Öncelikle hayatınıza hareketi dahil edin. Günlük aerobik egzersizler kolesterol ve kan basıncını düzenler, şeker hastalığından korur, kalp krizi riskini düşürür. Haftada toplam 2,5-5 saat orta şiddette tempolu yürüyüş yapın. Yaptığınız egzersizin süresi ne kadar artarsa riskiniz o kadar azalır.

SEBZE, MEYVE VE TAHIL TÜKETİN

Sağlıklı bir kalp için sebze, meyve gibi potasyumdan zengin gıdaları ve tahıl, kuru baklagil tüketiminizi artırın. Kırmızı et yerine beyaz eti tercih edin

STRESSİZ KALMAYA ÇALIŞIN

Vücutta adrenalinini artırarak kronik olarak kalp hızını ve tansiyonu yükselten stresi hayatınızdan çıkarın. Solunum egzersizleri ile stresin vücudunuzdaki etkilerini mümkün olduğunca azaltmaya çalışın.

KALİTELİ UYKU ÖNEMLİ

Günde 6-8 saat ve kaliteli uyuyun. Kaliteli bir uyku tansiyonunuzu düzenler, düzensiz kalp ritmi olasılığını azaltır. Uykusu düzenli kişilerin kalp krizi ve kalp yetersizliği riski daha düşüktür. 

KİLO VERİN

Fazla kilolarınızdan kurtulun. Vücut ağırlığının boy uzunluğunun karesine bölünmesiyle elde edilen vücut kitle endeksinizi hesaplayın. 19-25 arasında bir değer olmasına dikkat edin.

SİGARAYA VEDA EDİN

Sigara içiyorsanız kendinize bir tarih belirleyin ve o gün sigarayı bırakın, bunun için çevrenizden destek isteyin. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!