Kalbi besliyor, kilo kontrolü sağlıyor, kansere karşı koruyor! İşte zeytinyağının, bilimsel olarak kanıtlanmış faydaları!

Yemek yapımının olmazsa olmazıdır yağlar. Ve seçenekler düşünüldüğünde en sağlıklısı kuşkusuz zeytinyağıdır. Has zeytinyağının faydaları saymakla bitmez. Yapılan çalışmalar da, düzenli zeytinyağı tüketiminin bazı hastalıklardan dolayı ölüm riskini önemli derecede düşürdüğünü ortaya koyuyor.

Sağlık 11.08.2022, 13:39 21.08.2022, 11:29
Abone ol
Kalbi besliyor, kilo kontrolü sağlıyor, kansere karşı koruyor! İşte zeytinyağının, bilimsel olarak kanıtlanmış faydaları!

Zeytinyağının faydaları nelerdir? Zeytinyağı hangi hastalıklara iyi gelir? İşte cevaplar...

Ülkemizde özellikle Ege Bölgesi'nde yaygın olan zeytin yetiştiriciliği aslında yağ sektörünün en önemli kolu. Çünkü sağlıklı yaşamın en önemli unsurlarını içinde bulunduran bu nimetten elde edilen yağdaki şifa, hiçbir ilacın içinde yok.

Yemek yaparken de çok kullanılan zeytinyağının katkısız, yani has olanlarını tercih etmek ise büyük önem taşıyor. Çünkü piyasadaki katkı maddesi içeren zeytinyağları faydadan çok zarar verici özellikte. 

ZEYTİNYAĞI KALP DOSTU

Peygamber Efendimizin de “Zeytinyağını yiyin ve sürünün çünkü o bereketli bir ağacın ürünüdür.” diyerek önemine vurgu yaptığı bu yağ, kalp damar hastalıklarını önleme gücüne sahip. 

ALZHEIMER VE PARKINSON'DAN ÖLÜM RİSKİNİ DÜŞÜRÜYOR

İnsanoğluna hediye edilen bu değerli nimet ile ilgili 92 bin kişi üzerinde bir çalışma da yapılmış. Buna göre günde yarım çorba kaşığından biraz fazla zeytinyağı tüketenlerde tüketmeyenlere göre;
alzheimer ve parkinson gibi hastalıklara bağlı ölüm riskinin %29 oranında azaldığı gözlemlenmiş. 

KANSERE ZEYTİNYAĞI İLE SAVAÇ AÇIN

Ayrıca düzenli kullanımda zeytinyağının kalp damar hastalığına bağlı ölüm riskini %19; kansere bağlı ölüm riskini %17; solunum hastalıklarına bağlı ölüm riskini ise %18 oranında azalttığı belirlenmiş.

Yapılan diğer araştırmalarda ise zeytinyağının antioksidan, omega 3, omega 6, oleik asit içeriği ile dünyadaki en sağlıklı yağ olduğu ortaya çıkarılmış. Bu yağın kronik hastalıklar, kalp rahatsızlıkları, inme, alzheimer, tip 2 diyabet ve bazı kanser türlerininin riskini azalttığına dair de sayısız makale mevcut.

ZEYTİNYAĞI AĞIRLIKLI DİYETLE KİLO KONTROLÜ MÜMKÜN

140 bin kişilik bir çalışmada, zeytinyağı tüketenlerde, tüketmeyenlere göre inme riski daha düşük bulunmuş. Ayrıca daha başka birçok çalışmada zeytinyağından zengin diyetle kiloyu korumanın mümkün olduğu ortaya konuluyor.

Dünyadaki en sağlıklı gıda maddesi zeytinyağının kaynağı olan Zeytin ağaçları özel korunmaya alınmalı. Çünkü bu ağaçlar yerin altındaki madenden de altından da daha değerli.

HASTALIĞI OLANLARIN VE YAŞLILARIN DİKKATLİ TÜKETMESİ LAZIM

Ancak özellikle kalp sağlığı konusunda sıkıntı yaşayan kişilerin, kronik hastalıkları bulunanların ve yaşlıların zeytinyağı kullanırken dikkat etmeleri şart.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!