banner2

Kadınlar bu vitamini mutlaka almalı! Özellikle gebelik ve menopoz dönemlerinde hayati önem taşıyor!

Kas-iskelet sisteminin sağlıklı ve güçlü olmasını sağlayan D vitamini, özellikle kadınlar için çok büyük önem arz ediyor. Bu yüzden hamilelik ve menopoz dönemlerinde kalsiyum dalgalanmaları yaşayan kadınlar, D vitamini takviyesini mutlaka almalı. Aksi takdirde vücut ağrısı, halsizlik, yürüme güçlüğü, kemik ağrısı gibi problemler ortaya çıkabilir.

Sağlık 26.10.2022, 13:10
Abone ol
Kadınlar bu vitamini mutlaka almalı! Özellikle gebelik ve menopoz dönemlerinde hayati önem taşıyor!

D vitamini kadınlar için neden önemlidir? İşte cevaplar...

Kemiğin ana yapı taşlarından biri olan kalsiyumun emilebilmesi için gerekli olan D vitamini, sinir sistemi ve kasların çalışabilmesi, ayrıca bağışıklığın güçlenmesinde önemli rol oynar.

D VİTAMİNİ EKSİKLİĞİ BELİRTİLERİ

Bazen vücuda yeterli miktarda D vitamini alınamaz ve bu durumda şiddetli belirtilere neden olan D vitamini eksikliği görülmeye başlanır. Eksiklik bazen yorgunluk, genel vücut ağrısı gibi bazı belirtilere neden olur. Ciddi eksikliklerde ise kemik ağrısı ve yürümekte zorluğa neden olan kuvvet kaybı ortaya çıkar.

KADINLAR D VİTAMİNİNE DAHA ÇOK MUHTAÇ 

D vitamini seviyeleri, cinsiyet, yaş, obezite, cilt tonu ve genler dahil olmak üzere  birçok değişkenden etkileniyor. 2018 yılında İngiltere'de yapılan bir araştırma ise kadınların D vitamini eksikliğinden muzdarip olma olasılığının %11 daha fazla olduğunu ortaya koyuyor. Peki neden? Buna kesin bir cevap yok ancak gebelik ve menopozun etkili olduğu düşünülüyor. 

Hamilelik veya menopoz sonrası kadınlar, kemik metabolizmasını ve kas kütlesini etkileyen kalsiyum dalgalanmalarına özellikle duyarlıdır. Bu nedenle, kadınların her yaşta, özellikle üreme ve menopoz sonrası yıllarda optimal kas ve kemik sağlığını korumaları için D vitamini yeterliliğini korumak çok önemlidir.

D VİTAMİNİ KADINLARIN HORMONUNU DÜZENLER

D vitamininin endokrin sistem üzerinde büyük etkisi vardır. Bilindiği gibi  hormonlar kadınların adet döngüsünü, cinsel yaşamını ve ruh sağlığını etkiler. Sağlıklı D vitamini seviyelerini korumak, kadınlar için genel hormonal dengeyi geliştirmeye yardımcı olur.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!