banner2

Kabızlık sorununuz mu var? Bunları tüketenler rahat ediyor

Beslenme şekli bağırsak hareketlerini doğrudan etkileyebiliyor. İşlenmiş gıdalar ve hamur işleri dışkılamayı zorlaştırırken bazı gıdalar kabızlık sorununu ortadan kaldırmada oldukça etkili. Uzmanlar tuvalet ihtiyacının acı veren bir durum olmaması için özellikle kuru meyvelerin tüketilmesini öneriyor. Ancak böyle bir durumda yenilebilecek daha birçok besin var.

Sağlık 18.03.2023, 19:47
Abone ol
Kabızlık sorununuz mu var? Bunları tüketenler rahat ediyor

Zaman zaman herkesin başına gelen kabızlık sorunu, beslenme tarzıyla doğrudan bağlantılı. Özellikle lif yönünden eksik bir beslenme bu sorunu daha sancılı bir hale getirebilir. Kabızlık hemoroide ve dolayısıyla kanamalara bile sebep olabilir. 

Uzmanlar lifin, dışkıya hacim ekleyerek kabızlığa yardımcı olduğunu belirtiyor. Lifler ayrıca dışkıyı yumuşatıyor ve bağırsaklardaki suyu emerek düzenli bağırsak hareketlerini destekliyor. İşte size kabızlık durumunda yardımcı olacak gıda maddeleri. 

TATLI PATATES

Tatlı patatesler bağırsak hareketlerine yardımcı olabilir çünkü çözünmez lifler bakımından yüksektir. Çözünmeyen lifler dışkınıza hacim verir, bu sindirim sisteminizi uyarır ve bağırsak hareketlerini destekler.

KURU MEYVELER

Kuru meyveleden özellikle kuru erik, bağırsak düzenliliğini artırmaya yardımcı olan başka bir gıda maddesi. İyi bir lif kaynağı olmalarına ek olarak kuru erikler aynı zamanda iyi bir sorbitol kaynağı. Sorbitol de, bağırsak boyunca işleri hızlandırmaya yardımcı olan bir şeker alkolü. 

CHIA TOHUMU

Chia tohumu bağırsaklarınızın düzgün çalışmasına yardımcı olabilir. Çünkü lif bakımından zengin ve dışkıyı toplamaya ve bağırsak hareketlerini uyarmaya yardımcı olmak için suyu emebiliyor. Chia tohumları, dışkıda hacim oluşturmaya ve onu sindirim sisteminizden geçirmeye yardımcı olan harika bir çözünür lif kaynağı.

KETEN TOHUMU

Bir başka büyük çözünür lif kaynağı olan keten tohumu da suda çözünür ve dışkıların kalın bağırsaktan geçmesini kolaylaştırır.
Keten tohumları ayrıca bağırsakları yağlamaya ve bağırsak hareketlerini desteklemeye yardımcı olabilecek lif ve omega-3 yağ asitleri açısından zengin.

KİVİ

Araştırmalar, her gün kivi yemenin dışkının bağırsaklardan geçmesi için geçen süreyi azaltmaya ve bağırsak hareketlerinin sıklığını artırmaya yardımcı olduğunu gösteriyor. 

AVOKADO

Avokado lif bakımından zengin, bağırsakları yağlamaya ve bağırsak hareketlerini desteklemeye yardımcı olabilecek sağlıklı yağlar içeriyor. 

KEPEKLİ TAHILLAR

Tam tahıllar, magnezyum ve sorbitol gibi doğal laksatifler ve besinlerin yanı sıra düzenli bağırsak hareketlerini desteklemeye yardımcı olan çözünmez lif içerir. Kendinizi tok hissetmenizi sağlayan ve aynı zamanda sindirim sisteminizde malzemenin taşınmasına yardımcı olan önemli miktarda çözünür lif içerir. Çözünür lif ayrıca dışkı hacmini artırır ve genel olarak sağlıklı bağırsak hareketlerini destekler.

NARENCİYE

Portakal, greyfurt, limon ve misket limonu gibi narenciye meyveleri , bağırsak hareketlerini uyarmaya ve sindirimi iyileştirmeye yardımcı olabilecek C vitamini ve lif bakımından zengindir. 

NANE YAĞI

Nane yağı kabızlığı hafifletmeye yardımcı olabilir çünkü sindirim sistemindeki kasları gevşetmeye ve kabızlığı hafifletmeye yardımcı olabilecek bileşikler içeriyor.

MUZ

Muzlar sindirimi düzenlemeye ve bağırsak hareketlerini desteklemeye yardımcı olabilecek lif ve potasyum içerir.

BROKOLİ

Brokoli de sindirimi iyileştirmeye ve kabızlığı önlemeye yardımcı olabilecek sülforafan içeriyor. 

ARMUT

Kabız hissettiğinizde armut, bağırsaklarınızı yeniden dengelemeye yardımcı olabilecek tatlı bir atıştırmalık. Bunun nedeni, pektin adı verilen, dışkıyı yumuşatmaya ve bağırsak hareketlerini uyarmaya yardımcı olabilecek bir tür çözünür lif ve ayrıca doğal bir müshil olan sorbitol içermesi.

İNCİR

İncir lif bakımından yüksektir ve bağırsak hareketlerini desteklemeye yardımcı olabilecek pektin adı verilen doğal bir müshil içerir.

KABAK

Kabaklar, kabızlığı hafifletmeye ve sindirimi iyileştirmeye yardımcı olabilecek cucurbitacin adı verilen bir amino asit içerir. Ek olarak, yüksek miktarda lif ve potasyum içeriyorlar. Lif bağırsak hareketlerini uyarırken, potasyum vücuda elektrolit veriyor, böylece dışkıyı çıkarmayı kolaylaştırıyor. 

YEŞİL YAPRAKLI SEBZELER

Yeşil yapraklı sebzeler, bağırsak hareketlerini desteklemeye ve sindirimi iyileştirmeye yardımcı olabilecek lif ve magnezyum açısından yüksektir. Bu yüzden dışkılamaya yardımcı olacak etkili bir ilaçtır. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!