banner2

K vitamini nedir? K vitamini ne işe yarar? Hangi yiyeceklerde K vitamini bulunuyor?

Bitkilerde ve fermente ürünlerde bulunan K vitamini, vücudun büyümesine ve düzgün çalışmasına yardımcı olan bir vitamin. Besin takviyesi olarak da kullanılabilen bu vitamini almak için en iyi zaman, yağ içeren yiyecekleri yedikten sonradır. K vitaminin en yoğun bulunduğu yiyecekler ise yeşil yapraklı sebzeler.

Sağlık 22.03.2023, 18:39 22.03.2023, 19:14
Abone ol
K vitamini nedir? K vitamini ne işe yarar? Hangi yiyeceklerde K vitamini bulunuyor?

K vitamini, vücudun büyümesine ve düzgün çalışmasına yardımcı olan, yağda çözünen bir vitamindir. Bu vitamin bitkisel gıdalarda, özellikle ıspanak ve lahana gibi yeşil yapraklı sebzelerde K1 ve bazı hayvansal gıdalarda ve fermente edilmiş ürünlerde bulunan K2 Vitamini olarak ikiye ayrılıyor. 

Bazı araştırmalar, K vitamininin vücut için yaptıklarının sadece kemik ve kan sağlığı ile sınırlı olmadığını gösteriyor. Sözkonusu vitamin sabah bulantılarının hafiflemesine ve bilişsel yeteneğin korunmasına katkıda bulunuyor. K vitamini kardiyovasküler hastalık ve ölüm riskini bile azaltabiliyor. Hatta araştırmacılar, bir K vitamini formunun, Alzheimer hastalığını önlemede anahtar olabilecek bir antioksidan görevi gördüğünü keşfetti.

KANIN PIHTILAŞMASINA YARDIM EDER

K vitamininin en önemli görevlerinden biri kanın pıhtılaşması için gerekli olan 13 proteinden 4'ünü yapmak. Kan pıhtıları, kesiklerinizin veya yaralarınızın iyileşmesi için kanamaları durdurur. Bu, K vitaminin en büyük faydası. Ancak kan sulandırıcı ilaç alan kişiler, doktorlarıyla konuşmadan K vitamini takviyeleri almamalı.

KEMİKLERİ GÜÇLENDİRİR

K vitamini kemikleri güçlendirir. Bazı araştırmalar, günlük daha yüksek K vitamini alımının kemik kırıkları ve düşük kemik yoğunluğu riskini azalttığını gösteriyor. 

HANGİ BESİNLERDE K VİTAMİNİ VAR?

Uzmanlar dengeli beslenenlerin, muhtemelen K vitamini ihtiyacını karşıladığını dile getiriyor. K vitamini açısından zengin besinler ise yeşil yapraklı sebzeler. Özellikle ıspanak, lahana, brokoli ve marul. Bunların dışında yaban mersini ve incir, zeytin, et, yumurta ve süt ürünlerinde de K vitamini bulunur. 

K vitamini almak için en iyi zaman ise, yağ içeren yiyecekleri yedikten sonradır. Bu, yağda çözünen bir vitamin olduğu için emilimini en üst düzeye çıkarmanıza yardımcı olur.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!