banner2

Jel tırnak veya kalıcı oje yaptıranlar! Tırnaklarınız güzelleşiyor ama...

Kalıcı oje veya jel tırnak son yıllarda birçok kadın tarafından tercih ediliyor. Özellikle tırnak uzatmakta ve bakımını yapmakta zorluk yaşayanlar tarafından yaptırılan bu işlem sağlığı ise olumsuz etkiliyor. Araştırmalara göre uygulama süresince maruz kalınan UV ışığı, hücre ölümüne ve kansere neden olan mutasyonlara yol açıyor.

Sağlık 25.01.2023, 16:17 25.01.2023, 17:25
Abone ol
Jel tırnak veya kalıcı oje yaptıranlar! Tırnaklarınız güzelleşiyor ama...

El ve tırnak bakımınıza özen gösteriyor musunuz? Peki uğraşmak zor geldiğinden dolayı kalıcı oje veya jel tırnak yaptırıyor musunuz? Haberi okuduktan sonra bunu bir kez daha düşüneceğinizden eminiz. 

Ultraviyole oje kurutma cihazları, daha önce düşünülenden daha fazla sağlık sorunu oluşturabiliyor. Kaliforniyalı araştırmacılar, bu UV yayan cihazların sadece 20 dakikalık bir seansta kullanılmasının bile, hücrelerin %20 ila %30'unun ölümüne neden olduğunu ortaya koydu. 

UV CİHAZLARI HÜCRELERİ ÖLDÜRÜYOR

Araştırma kapsamında üç farklı hücre hattını kullanan Kaliforniyalı araştırmacılar, bu UV yayan cihazlarına 20 dakikalık üç ardışık maruz kalma ise hücrelerin %65 ila %70'inin ölmesine neden oldu.

UV ışığına maruz kalmanın ayrıca DNA hasarına ve insanlarda cilt kanserinde gözlenebilen paternli mutasyonlara neden olduğu görüldü. 

YILDA BİR KEZ YAPILSA NE OLUR?

Yılda bir kez jel manikür yaptırmak gerçekten endişe kaynağı mı, yoksa sadece bunu çok düzenli olarak yaptıranlar mı endişelenmeli? Araştırmacılara göre, cihazların tekrar tekrar kullanımı insan hücreleri üzerindeki zararlı etki gösterse de, bu makineleri kullanmanın cilt kanseri riskinde artışa yol açtığını kesin olarak belirtmeden önce uzun vadeli çalışma yapmak lazım. 

KALICI OJE NEDİR? 

Kalıcı oje özel ekipmanlar ile tırnağa uygulanıyor. Klasik ojeler beş dakika gibi kısa bir sürede uygulanırken kalıcı oje işlemi yaklaşık 30 dakika gibi bir sürede tamamlanıyor. Bunun sebebi uygulamanın her aşamasında ojenin kalıcılığının artırılması için tırnakların UV ışığıyla kurutulması. İşlem sonunda ojeler; el tırnaklarında 20, ayak tırnaklarında ise yaklaşık 30 güne kadar deformasyona uğramadan kalıyor.
Bu süre sonunda ojelerin tekrar profesyoneller tarafından çıkarılması gerekiyor. Kalıcı ojeler çıkarılmadan önce tırnaklar özel solüsyonlu bantla sarılıyor. Solüsyon yaklaşık 15 dakika tırnak üzerinde bekledikten sonra oje kendiliğinden soyuluyor. Tırnak üzerinde kalan küçük oje parçaları ise kazılarak çıkartılıyor. 

JEL TIRNAK NASIL YAPILIYOR? 

Jel tırnak ise yaptırılmadan önce bir jelin tırnağa sürülerek uç kısımdan uzatılması sağlanmasıyla başlıyor.Tırnağa sürülen jel kendi başına ve çabuk kuruyan bir madde olmadığı için özel ışın yöntemleri ile kurutulması sağlanıyor. Özel ışınlarla kurutulan jel sonrası tırnakların uç kısımlarına uzun tırnak formu verilerek tırnağın tümüne tekrar jel sürülüyor. Bu işlem ise tırnağın diğer kısımları ile eşit gözükmesini sağlıyor. 
Tırnak uç ve diğer kısımlarla aynı seviyeye geldikten sonra törpüleme işlemi yapılıyor. Tırnağın tüm yüzeyleri kontrollü bir şekilde törpülendikten sonra tırnak etlerine de bakım uygulanıyor. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!