banner2

İyimser ol, ömrün uzasın! Harvard Üniversitesi: İyimserlik hayat uzatıyor!

Olaylara bakış açımız, olumlu ya da olumsuz düşüncelerimiz, yaşam süresini etkiliyor. Harvard Üniversitesi'nde yapılan araştırma iyimser insanların daha uzun yaşadığını ortaya koydu.

Sağlık 11.06.2022, 11:46
Abone ol
İyimser ol, ömrün uzasın! Harvard Üniversitesi: İyimserlik hayat uzatıyor!

Uzun yaşamın sırrı nedir? İyimser olmak ömrü uzatır mı? Kadınlar daha çok depresyona giriyor. İşte Amerika'da yapılan araştırmanın çarpıcı sonuçları.

Yaşadığımız veya şahit olduğumuz olaylar karşısında gösterdiğimiz tepkiler, ruh halimizi; her durumda olumlu düşünmeye çalışmak ise yaşam süremizi etkiliyor. 

İYİMSER OLMAK ÖMRÜ UZATIYOR

Harvard Üniversitesinde yapılan yeni bir araştırma, iyimser olmanın ömrü uzatmada etkili olabileceğini gösteriyor.

Araştırma, daha iyimser kadınların, daha karamsar akranlarına kıyasla dört yıldan fazla yaşadığını ortaya koyuyor. Çok iyimser kadınların ise, çok karamsar yaşıtlarına göre 90 yaşına kadar yaşama olasılıkları yüzde 10’dan daha fazla. 

Yaklaşık 160 bin kadının verileri üzerinde yapılan araştırma kapsamında kadınlar, 26 yıl boyunca takip edildi ve genel iyimserlik düzeyleri ölçüldü. Çalışmanın sonucunda iyimserliğin, bir kişinin uzun ömür veya en az 85 yaşına kadar yaşama olasılığını artırdığı vurgulandı. 

PANDEMİ, TÜRKİYE'DE DEPRESYONU ARTIRDI

Türkiye, Avrupa’da depresyon ve anksiyete vakalarının en fazla artığı ülkelerin başında geliyor. Pandemi kaynaklı depresyon ve anksiyete vakalarındaki artışta Türkiye ilk sırada yer aldı.

Öte yandan yapılan araştırmalarda küresel ölçekte depresyon vakalarındaki artış oranının yüzde 28, anksiyetede ise yüzde 26 olduğu ortaya çıktı. Türkiye’de bu oran daha fazla. Umudunu kaybeden insanlar ise daha fazla depresyona girme eğilimi gösteriyor.

KADINLAR DAHA ÇOK DEPRESYONA GİRİYOR

Kadınların depresyona girme oranı erkeklere oranla 2 kat daha fazla. Ancak doğum yapan kadınların depresyona girme olasılığı doğum yapmayan kadınlara göre daha düşük.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!