banner2

İyimser insanlar daha uzun yaşıyor! Hayata iyimser gözle bakanlar 90 yaşını geçebilir!

İnsanlar uzun bir ömür yaşama konusunu hep diyet ve egzersize bağlar. Ancak araştırmalar, düşünce ve duyguların da bu konuda büyük bir rolü olabileceğini gösteriyor. Yeni araştırmalara göre iyimserlik insanların 90 yaşından sonrasını bile görmesini sağlayabilir.

Sağlık 01.11.2022, 12:41 01.11.2022, 14:44
Abone ol
İyimser insanlar daha uzun yaşıyor! Hayata iyimser gözle bakanlar 90 yaşını geçebilir!

İyimserlik yaşam süresini nasıl etkiler? Uzun yaşam iyimserlikle nasıl bir bağlantı içinde? İşte cevaplar...

Hayatta türlü türlü insan var. Sinirli, neşeli, sakin, mutsuz, kötümser ve iyimser. Bu ruh halleri ise yaşam süresi üzerinde büyük bir etkiye sahip. 

İYİMSER OL, 90 YAŞINI GEÇ

Yapılan bir araştırma, iyimserliğin uzun şansını %10 artırabileceğini söylüyor. Amerikan Geriatri Derneği Dergisi'nde yayınlanan araştırma, bir ankette iyimserlik için en yüksek puanı alanların, en az iyimser olanlara kıyasla 90 yaşını geçme olasılığının daha yüksek olduğunu buldu.

Çalışma, 1993 ve 1998 yılları arasında Kadın Sağlığı Girişimi'ne kayıtlı olan 159.225 kadını inceledi. 50-79 yaşları arasındaki kadınlar, kayıt olduktan sonra 26 yıl boyunca takip edildi. Araştırmaya katılan kişilere “katılıyorum”, “katılmıyorum”, “kesinlikle katılıyorum” veya “kesinlikle katılmıyorum” şeklinde yanıtladıkları sorular soruldu ve onlara iyimserlik puanı verildi. Önceki çalışmalardan farklı olarak, bu çalışma her türlü sosyal geçmişe ve etnik kökene sahip kadınlara baktı.

Ayrıca kronik sağlık sorunları ve depresyonu olan kadınlara da bakıldı. Bu faktörler mevcut olduğunda bile, iyimser olanların daha uzun yaşama ihtimalinin daha yüksek olduğunu bulundu.

İYİMSERLER DAHA İYİ UYUYOR

Çeşitli araştırmalar, iyimserlerin daha iyi uyuduklarını, daha az stres yaşadıklarını ve daha sağlıklı alışkanlıklara sahip olduklarını gösterdi. 2018'de yapılan bir araştırmaya göre, iyimserlerin sağlıklı beslenme, aktif kalma ve daha az sigara içme olasılıkları daha yüksek. Bu sağlıklı alışkanlıklar, inme ve kalp hastalığını içeren kardiyovasküler hastalık riskini azaltıyor.

İYİMSERLİK BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRİYOR

İyimserler, stres düzeylerinin üstesinden gelmek için doğrudan çalışabilir ve sorunlarının üstesinden gelmek ve zor durumlarda minnettarlık ve pozitiflik bulmak için stratejilere sahip olabilir. Bu insanlar ayrıca stres seviyelerini azaltarak, kortizol gibi stres hormonlarına tekrar tekrar maruz kalmanın verdiği uzun vadeli hasarı azaltabilir. Ayrıca yüksek kortizol seviyeleri kalp atış hızınızı ve kan basıncınızı yükseltebilir. Bağışıklık sisteminizi etkileyerek uzun vadede tehlikeli hastalıklara yakalanma riskinizi de etkiler. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!