banner2

İyi uyumak isteyen tatile çıksın! Pandemi sonrası otel odaları kaliteli uykuya uygun dizayn edilmeye başlandı!

Pandemi sonrası artan uyku problemleri insan sağlığına olumsuz etki etmeye başladı. Eve kapanmalar bittikten sonra tatile gidenler ise biraz stres atıp dinlenebilme fırsatı buldu. Tabi bu durum turizm sektöründe yeni bir anlayışı beraberinde getirdi. Covid 19 salgını sonrası uykunun insan hayatındaki önemini fark eden işletmeciler, odaları buna uygun hale getirmeye başladı. Artık özellikle yurtdışı tatilleri için seçilecek bazı otellerde doya doya uyumak mümkün.

Sağlık 06.10.2022, 12:12 06.10.2022, 13:34
Abone ol
İyi uyumak isteyen tatile çıksın! Pandemi sonrası otel odaları kaliteli uykuya uygun dizayn edilmeye başlandı!

Bundan birkaç yıl öncesine kadar doyasıya eğlenmek, yeni yerler keşfetmek ve farklı tatlar denemek amacı taşıyan tatil anlayışı, pandemi sonrası yerini güzel uyku çekme isteğine bıraktı. 

2019 itibariyle sağlığın ve uykunun önemini bir kez daha kavrayan insanlar, vücudu yeteri kadar dinlendirmek gerektiğinin bilincine vardı. Eve kapanmalar ve artan ölüm vakaları sonrası stresten iyice gerilen bedenler, kapanma bittikten sonra çıkılan tatillerde bir nebze olsa da gevşedi. Çünkü insanlar stresten uzaklaştı ve rahat bir uyku çekme imkanı buldu. 

OTEL ODALARINDA UYKU HASSASİYETİ BAŞLADI

Müşterilerini sabah uyandıklarında mutlu gören otel işletmecileri ise bunu fırsata çevirmeye başladı. Uykunun, kişi sağlığı ve mutluluğu üzerinde büyük pay sahibi olduğunu farkeden turizm sektörünün öncü firmaları artık oda koşullarını uyku turizmine uygun olarak dizayn ediyor. 

UYKU ARTIRICI OLANAKLAR SUNULUYOR

Özellikle yurtdışında bu noktada çok büyük yatırımlar yapıldı. Newyork'ta uyku artırıcı olanaklarla dolu 900 metrekarelik bir süit açılırken çoğu yerde dinlenmeyi teşvik etmek için inziva merkezleri hizmet vermeye başladı. 

SES YALITIMI VE FİZİKİ KOŞULLAR İYİLEŞTİRİLDİ

Odalarda müşterilerin rahatça uyuyabilmesi için ses yalıtımına oldukça önem verildi, üst düzey yatak üreticisi firmalarla işbirliği yapıldı. Bazı  otellerde ise uykuyu getiren meditasyon kaydı, sırt üstü ya da yan yatmayı tercih eden misafirlere hitap eden seçeneklerle yastıklar, ağırlığıı değişen battaniye seçeneği, özel uyku çayları ve kokulu yastık gibi hizmetler sunulmaya başlandı.

UYKUSUZLUK SAĞLIĞI OLUMSUZ ETKİLİYOR

Uzmanlar artık insanların sağlığa daha çok önem vermek gerektiğini kavradığını söylüyor. Dinç bir vücut için uykunun rolünün büyük olduğunu aktaran uzmanlar, uyku eksikliğinin vücutta ve zihinsel sağlıkta sorunları beraberinde getirebileceğini vurguluyor. Kaygı, depresyon, düşük ruh hali ve kronik yorgunluk bu rahatsızlıklardan sadece birkaçı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!