banner2

İstiridye mantarı yemenin tam zamanı! Sağlık deposu olan bu mantar antibiyotik görevi görüyor!

Kırmızı ete rakip olarak görülen istiridye mantarı, içeriği ile sağlığı olumlu yönde etkiliyor. Kavak ağaçlarında yetişen son derece faydalı bir besin türü olan bu mantar, istiridye kabuğuna benzemesi nedeniyle bu adı almış. İşte bu mantarı yemeniz için 8 neden.

Sağlık 23.10.2022, 12:50 23.10.2022, 13:15
Abone ol
İstiridye mantarı yemenin tam zamanı! Sağlık deposu olan bu mantar antibiyotik görevi görüyor!

İstiridye mantarı nedir? İstiridye mantarının faydaları nelerdir? İşte cevaplar...

Kayın mantarı, kavak mantarı, selvi mantarı, yaprak mantarı, lamelli soluk istiridye mantarı, karakulak mantarı gibi isimlerle de bilinen istiridye mantarı, kavak ve kayın gibi ağaçların gövdelerinde yetişiyor. Hoş bir koku ve tada sahip olan istiridye mantarı, özellikle son yıllarda ülkemizde bir hayli ilgi görüyor, besin değeri ve faydalarıyla ciddi talep yaratıyor.

Et ve baklagillere eşdeğer protein içeriğine sahip bulunan İstiridye Mantarı, insan vücudu için gerekli olan kalsiyum, fosfor ve demir gibi tüm mineral tuzlar sığır ve tavuk etinde bulunanların iki katı düzeyinde besleyiciliğe sahip.

ANTİOKSİDAN ÖZELLİĞE SAHİP

İstiridye mantarı antioksidan özelliğe sahip olduğundan dolayı hücrelerin zarar görmesine neden olan serbest radikallerin etkisinin kırılmasını sağlar. Kanser hastalığı ile mücadele konusunda üretilmiş olan birçok ilacın içerisinde de istiridye mantarına yer veriliyor.

KOLESTEROLÜ DENGELER

İstiridye mantarı kandaki kolesterol değerlerinin düşmesinde etkili. Bu etkisini içerisinde yer alan levostatin maddesiyle gösteriyor. 

ANTİBİYOTİK GÖREVİ GÖRÜR

İstiridye mantarı doğal antibiyotik özelliği gösterir. Çeşitli hastalıkların oluşmasına neden olan bakteri türlerinin gelişimini engellediği gibi bu bakterilerin yok olmasını sağlar.

BESİN DEĞERİ YÜKSEK

Yüksek oranda demir içeriğine sahip istiridye mantarının ete oranla etkisi daha Ayrıca bu mantar türü içerisinde yüksek ölçüde B vitamini yer alır. 

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRİR

Antibakteriyel ve antioksidan özelliğiyle bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar. 

KABIZLIĞI ÖNLER

Lif oranı yüksek olan istiridye mantarı dışkıyı yumuşatır ve kabızlığa iyi gelir. Sindirim sistemi ile alakalı diğer sorunların da ortadan kalmasına yardımcı olur.

TANSİYONU DÜŞÜRÜR

İstiridye mantarının içerisinde bulunan potasyum tuzun etkisinin azalmasını sağlar ve bu sayede yüksek tansiyon problemi büyük ölçüde ortadan kalkar.

ANEMİYİ ORTADAN KALDIRIR

Anemi problemi olan kişiler istiridye mantarı gibi demir ve folat içeren besinler tüketmeli. Bu sayede bu hastalıkla mücadele daha kolay bir hale gelecektir.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!