banner2

İşte meme kanserinden koruyan o diyet! Bilim insanları kanıtladı

En sağlıklı beslenme şekillerinden olan Akdeniz Diyeti, dengeli bir beslenme programı içerdiğinden hastalıklara karşı koruyucu bir görev üstlenebiliyor. Yapılan araştırmalar da, bu tarz bir beslenmenin ve sızma zeytinyağı tüketmenin kadınlarda kötü huylu meme kanseri riskini düşürdüğünü ortaya koyuyor.

Sağlık 22.03.2023, 15:39
Abone ol
İşte meme kanserinden koruyan o diyet! Bilim insanları kanıtladı

Balık tüketiminin artırılmasını, tereyağının sıvı yağlarla değiştirilmesini ve et tüketiminin azaltılmasını savunan Akdeniz Diyeti, bol bol meyve ve sebze, kurubaklagil ve kuruyemişler tüketmeyi gerektiriyor.

AKDENİZ DİYETİNDE KÖTÜ HUYLU KANSER RİSKİ DÜŞTÜ

Yapılan çalışmalar bu tarz bir beslenme şeklinin meme kanseri riskini azaltmaya yardımcı olduğunu ortaya koyuyor. Çalışma, sızma zeytinyağı ile takviye edilmiş bir Akdeniz diyeti uygulayan 60 ila 80 yaş arası kadınların, düşük yağlı diyet uygulayanlara kıyasla kötü huylu meme kanseri geliştirme riskinin %68 daha düşük olduğunu buldu. 

Araştırmanın baş yazarı Dr. Miguel A. Martínez-González, beslenmeye sızma zeytinyağı eklemenin meme kanserinin önlenmesinde bir faktör olabileceğini belirtti. 

Ekip bu beslenmenin yararlarının yalnızca sızma zeytinyağından mı yoksa Akdeniz diyetinin bir parçası olan diğer gıdalarla birlikte yemekten mi kaynaklandığını ise belirleyemedi. 

KALP DAMAR HASTALIKLARINDAN KORUYOR

Öte yandan besin çeşitliliği ile öne çıkan Akdeniz tipi beslenmenin, başta kalp ve damar hastalıkları, tip 2 diyabet ile obezite olmak üzere çeşitli kronik hastalıklardan koruyucu etkisi var.

PORSİYON MİKTARINI DÜŞÜRÜYOR

Akdeniz diyetinde yemeklerin yanında salata tüketme alışkanlığı ile de doygunluk sağlanıyor ve ana yemeklerin porsiyon miktarı küçülüyor.

Söz konusu beslenme şeklinin obeziteden koruyucu etkileri diğer  kronik  hastalıkların ortaya çıkış riskini de azaltıyor. Ayrıca balık ve zeytinyağı tüketimi ile doymuş yağ asitleri yerine doymamış yağ  asitleri alımının artması da kişiyi kalp damar hastalıklarından koruyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!