banner2

İşte demir emilimini azaltan gıdalar... Kahve ve kakaoya dikkat!

Beslenmemizdeki temel ağır metallerden biri olan demir, insan yaşamı için hayati bir element. Bağışıklık sistemimizin düzgün çalışmasında önemli rol oynayan demir emilimini artırmak için beslenme şekline dikkat etmek gerekiyor. Bazı besinler bu emilimi artırırken bazıları azaltabiliyor.

Sağlık 17.11.2022, 18:08
Abone ol
İşte demir emilimini azaltan gıdalar... Kahve ve kakaoya dikkat!

Demir, beslenmemizdeki temel ağır metallerden biri. İnsan yaşamı için ise hayati bir öneme sahip. Oksijen ve elektronların vücut hücrelerine taşınmasında rol oynayan demir aynı zamanda karaciğerin ve bağışıklık sistemimizin düzgün çalışmasını sağlıyor. 

İnsan vücudundaki demirin %70'i kana kırmızı rengini veren bileşen olan hemoglobine, geri kalanı ise miyoglobin ve transferrin gibi diğer proteinlere bağlı.

DEMİR EMİLİMİ YİYECEKLERE BAĞLI

Ispanak, kırmızı et, ciğer ve brokoli gibi vücudumuzdaki demiri artırabilecek pek çok besin seçeneği var. İlginç bir şekilde, vücudumuzun emdiği demir miktarı kısmen ne kadar depoladığımıza bağlı. Yine de yukarıdaki öğünleri uygun besinlerle birleştirmezsek alacağımız demir ne yazık ki kayboluyor. Bunun nedeni, kalsiyum gibi bazı elementlerin demiri emilimini azaltması. Dolayısıyla demirin emilimi üzerinde, olumlu ve olumsuz etkisi olan başka yiyecekler var.

C VİTAMİNİ ARTIRIYOR, KAHVE AZALTIYOR

Demir emilimini artırmak için C vitamini yönünden zengin besinleri tercih etmek gerekiyor. Portakal suyu, kivi, çilek, brokoli, biber ve domatesi birlikte tüketebiliriz, böylece elde edilen emilim daha da artar. Öte yandan nane, papatya, kahve ve kakaonun içerdiği kalsiyum, çinko, magnezyum ve bakır gibi elementler demirin vücut tarafından emilimini engeller. 

Diyet nedeniyle veya emilmemesi nedeniyle vücuttaki demir eksikliğinin belirtileri ise yorgunluk, baş dönmesi ve nefes darlığı.
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!