banner2

İspanyol bilim insanları açıkladı! Yumurta tüketenler daha sağlıklı

Yumurta, gün içinde mutlaka tüketmemiz gereken protein deposu bir süper besin. İspanyol araştırmacılara göre, yeterinde yumurta tüketmemek düşük Vücut Kitle Endeksi'ne yol açıyor. Araştırma aynı zamanda, yumurtaların faydalarının yalnızca proteinlerinden elde edildiğini gösteriyor.

Sağlık 30.03.2023, 17:10 30.03.2023, 17:15
Abone ol
İspanyol bilim insanları açıkladı! Yumurta tüketenler daha sağlıklı

Herkes yumurtasını farklı şekilde hazırlar. Bazıları çırpılmış yumurta yer, bazıları ise haşlanmış yumurta sever. Peki hangisi sağlıklı? Araştırmacılar, haftada beş gün yediğiniz sürece pişirme tercihinin önemli olmadığını söylüyor. 

YUMURTA YEMEK FİZİKİ YAPIYI ETKİLİYOR

Daha fazla yumurta yemenin sağlıklı bir vücut elde edilmesine yardımcı olacağına ikna olan İspanyol araştırmacılar, yumurta yemenin diyet veya vücut kompozisyonunu etkileyip etkilemediğini görmek için 355 üniversite öğrencisinin vücut kompozisyonunu karşılaştırdı. 

NASIL PİŞİRİLDİĞİ ÖNEMLİ DEĞİL

Çalışmadaki tüm yetişkinler 18 ila 30 yaşları arasındaydı . Vücut Kitle Endeksi için boy ve kilo ölçümleri ile bel çevresi kaydedilen katılımcılar, ne sıklıkta yumurta yediklerine göre gruplara ayrıldı. Haftada birden az, bir ila dört kez ve en az beş. Çalışma, yumurtaların nasıl pişirildiğini kaydetmedi, bu nedenle omlet veya haşlanmış yumurta yemeniz önemli değil.

GÜNDE EN 5 YUMURTA

Veri analizi, günde en az beş kez yumurta yiyenlerin, diğer iki gruba göre vücut kitle endeksinin ve yağ yüzdelerinin önemli ölçüde daha düşük olduğunu gösterdi. Örneğin, haftada dört yumurta yiyen grupta bu endeks 23.5'in hemen altında, bir yumurtadan daha az yiyen grupta ise 22.5 civarındaydı. Ayrıca, yaş ve cinsiyete göre, en az yumurta yiyenlerin bel-boy oranı neredeyse her gün yumurta yiyen grupta 0.45'e kıyasla beşin hemen altındaydı. 

YUMURTA PROTEİN KAYNAĞI

Araştırma kapsamında protein ve kalori alımını hesaplaması da yapıldı. Bu analiz, büyük bir yumurta yaklaşık 6 gram protein içerdiğinden, yumurtaların faydalarının yalnızca proteinlerinden elde edildiğini gösterdi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!