banner2

Isırgan otunun insanı neden acıttığı ortaya çıktı! Yanma ve acı hissine müdahale nasıl olmalı?

Isırgan otu çok lezzetli ve bir o kadar da sağlık üzerinde olumlu etkilere sahip bir sebze. Dokunduğunda kişide yarattığı acı ise alışkın olmayanlar için hayli korkutucu olabilir. Peki ısırgan otu neden acıtır? Isırgan otu acısını dindirmek için ne yapmalı?

Sağlık 21.03.2023, 16:23
Abone ol
Isırgan otunun insanı neden acıttığı ortaya çıktı! Yanma ve acı hissine müdahale nasıl  olmalı?

Özellikle Ege Bölgesi'nde kendiliğinden yetişen ısırgan otu, hem çok lezzetli hem de çok şifalı bir sebze. Çeşitli hastalıkların tedavisinde bile kullanılan bu otun tek kötü tarafı adı gibi ısırıyor olması. 

Isırgan otunun dokununca can acıtmasının nedeni ise yapraklarında ve gövdesinde içi boş tüp şeklindeki ince tüyler. Bu tüyler, temas edildiğinde ciltte tahrişe neden olan kimyasal maddeler içeriyor. 
Bu kimyasal maddeler arasında hafifçe dokunulduğunda bile kırılıyor ve içlerindeki kimyasal maddeler deriye geçiyor. Neticede acı, kızarıklık, şişkinlik, kaşıntı ve uyuşmaya neden olabiliyor.

Dokunmak acı verici olsa da ısırgan otu kaslardaki ve eklemlerdeki ağrıların, egzama, eklem iltihabı gibi hastalıkların tedavisi için kullanılıyor. Ortaya koyduğu acı hissini azaltmak ise mümkün. 

ACI OLAN YERİ TEMİZLEYİN

Isırgan otundan etkilenen bölgeye 10 dakika hiç dokunmayın. Üzerine temiz su dökün, kimyasalların temizlenmesini sağlayın.

GÜÇLÜ BİR BANTLA SARIN

Su ve sabun yoksa, etkilenen bölgeye tamir bandı gibi güçlü bir bant yapıştırın ve dikkatlice çekin. Bu yöntemle, ciltte kalan liflerin alınmasını sağlayacaksınız. 

DİĞER BİTKİLER ACIYI DİNDİREBİLİR

Isırgan otu acısını azaltmak için, kına çiçeği veya labada yapraklarının suyunu bölgeye sürebilirsiniz. 

BÖLGEYİ KAŞIMAYIN

Etkilenen bölgeyi kaşımamaya çalışın. Aksi takdirde bölgenin daha fazla tahriş olmasına ve derinin yırtılmasına yol açarsınız.

SOĞUK BASKI YAPIN

Bölgeye soğuk kompres yapmak yanma hissine karşı rahatlama sağlayabilir. 

Bazı kişilerin ısırgan otuna karşı alerjisi olabilir. Temas sonrası nefes almada güçlük, hırıltı, boğaz daralması, göğüste sıkışma hissi, dudakların veya dilin şişmesi, mide rahatsızlığı, kusma ve ishal gibi semptomlar yaşayanların en kısa sürede hastaneye başvurmasında fayda var.
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!