banner2

İş yerindeki stres kalbi vuruyor! Yoğun çalışma ve takdir görmemek en çok...

Rutin hayatımız içerisinde para kazanmak için çalıştığımız iş yerleri bazen fazlasıyla stresli olabiliyor. Uzun saatler harcanan emeklerin takdir edilmemesi ise insanları duygusal yönden olumsuz etkiliyor. Ancak Kanadalı bilim insanları bu durumun fiziksel bazı sonuçları olduğunu kanıtlamış durumda. Onlara göre iş stresi özellikle erkeklerin kalbini vuruyor.

Sağlık 21.09.2023, 12:22
Abone ol
İş yerindeki stres kalbi vuruyor! Yoğun çalışma ve takdir görmemek en çok...

Günlük hayat içerisinde vaktimizin önemli bir kısmını iş yerlerine ayırıyoruz. Buradaki mevcut huzurumuz ise genel yaşantımızı doğrudan etkiliyor. Stresli bir iş, insanı hem zihinsel hem de ruhsal olarak yoruyor. 

Kanadalı bilim insanları ise, iş stresinin yalnızca zihinsel sağlığa ciddi zarar vermekle kalmadığını, aynı zamanda özellikle erkekleri fiziksel yapısına da telafisi mümkün olmayan zararlar verebileceğini iddia ediyor. 

İŞ STRESİ ERKEKLERİN KALBİNİ VURUYOR

Araştırmacılar yaptıkları çalışmada iş stresinin erkeklerde kalp sorunlarına neden olacak kadar şiddetli olabileceğini buldu. Bu kişilerin çok ağır bir iş yükü, boğucu teslim tarihleri ​​vardı ve çoğu kendisine hiçbir özerklik tanımayan bir ortamda çalışıyordu.

Dr. Mathilde Lavigne-Robichaud'a göre hiçbir zaman ödüllendirilmeyen aşırı eforun kalp sağlığı açısından da ciddi sonuçları var. Bu kanıtlamak isteyen ekip 6.465 çalışanın sağlık seyrini takip etti. Çalışmanın başlangıcında hiçbirinde kardiyovasküler hastalık yoktu. Takip döneminin sonunda, katılan 3.118 erkekten 571'i ilk kardiyovasküler sorunlar yaşadı. 

TAKDİR GÖRMEMEK RİSKİ YÜZDE 49 ARTIRDI

İş yerinde yoğun stres yaşayan veya çabalarının takdir edilmediğini hissedenlerin kalp hastalığına yakalanma olasılığı yüzde 49 daha fazlaydı. Her ikisine de sahip olanların kalp sorunu yaşama riski iki kat daha fazlaydı. 

3.347 kadın katılımcının ise 265'i ilk kardiyovasküler sağlık sorunu yaşadı. Yoğun stres yaşayan veya çabalarının takdir edilmediğini hissedenlerin kalp hastalığına yakalanma riski yüzde 24 daha yüksekti.

Araştırmacılar, iş stresinin, mesleki hayal kırıklığıyla birleştiğinde kalp üzerindeki olumsuz sonuçlarının, obezitenin yol açtığı sonuçlara benzer olduğunu vurguluyor. Her gün işte geçirdiğimiz zamanın miktarı göz önüne alındığında, çalışma koşullarının ve refahının iyileştirilmesinin halk sağlığı açısından hayati önem taşıdığı sonucuna varıyorlar.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!