DOLAR
12.83 3.73
EURO
14.50 3.51
ALTIN
736.63 3.33
BIST
1,808.79 1.82

İlaç stokçuluğu iddialarına yanıt!

Türk Eczacıları Birliği eczacıların ilaç stokçuluğu yaptığı iddialarını yalanladı. Sorunların mevcut sistemin işleyişinden kaynaklı olduğu ifade edildi.

Sağlık 26.11.2021, 14:30 26.11.2021, 15:31
İlaç stokçuluğu iddialarına yanıt!

Türk Eczacıları Birliği (TEB), eczacıların ilaç stokçuluğu yaptığına yönelik iddiaları yalanladı.

TEK BİR KİŞİNİN DAHİ İLAÇSIZ KALMAMASI İÇİN CANLA BAŞLA ÇALIŞILIYOR

TEB'in yazılı açıklamasında, son günlerde ilaç yokluğuna ilişkin basına yansıyan haberlerde eczacıları suçlayan ve onları stokçulukla itham eden söylemlere üzülerek tanıklık edildiği belirtildi. Eczacılara yönelik "stokçu" ithamının esefle karşılandığı ve gerçek dışı ithamların reddedildiği ifade edilen açıklamada, Türkiye'nin en ücra köşesinde tek bir kişinin bile ilaçsız kalmaması için canla başla çalışıldığının altı çizildi.

'SORUN SİSTEMİN İŞLEYİŞİNDEN KAYNAKLI'

Bu bağlamda, hemen her yıl mevcut sistemin işleyişinden kaynaklanan sorunlar nedeniyle eczacıların stokçuluk suçlamasına maruz bırakılmasının asla kabul edilmediği belirtildi.

"Bir kez daha altını özenle çizmek isteriz ki üretim ve tedarik kaynaklı ilaç yokluğunun sorumlusu kesinlikle eczacılar değildir. Türk Eczacıları Birliği, toplum ve hasta yararını önceleyen kamu kurumu niteliğinde bir meslek örgütü olarak her daim ülke kaynaklarının en verimli yönetildiği ve tüm paydaşların görüşleri doğrultusunda geliştirilecek ilaç politikalarının oluşturulmasından yanadır. Önümüzdeki dönemlerde de benzer sıkıntıların yaşanmaması adına üzerimize düşen her türlü görevi yerine getirmeye hazır olduğumuzu kamuoyuna saygıyla duyururuz."

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!