Yandex Metrica

Sitede Ara

İlaç listesi yayımladı: Avrupa İlaç Kurumu'ndan o ilaca inceleme!

İlaç listesi yayımladı: Avrupa İlaç Kurumu'ndan o ilaca inceleme!

Avrupa İlaç Kurumu (EMA), agranülositoza (akvuyar sayısının azalması) neden olduğu tespit edilen ve metamizol içeren ağrı kesicilerin inceleme altına alındığını duyurdu.

Sağlık

17.06.2024, 01:51

Avrupa İlaç Kurumundan yapılan açıklamada,EMA, bilinen agranülositoz riskini en aza indirmek için alınan önlemlerin yeterince etkili olmayabileceğine dair endişelerin ardından ağrı kesici metamizol içeren ilaçlarla ilgili bir inceleme başlattığını bildirdi. 

EMA'nın güvenlik komitesi (PRAC) AB'de farklı ruhsatlı kullanımlarında ruhsatlandırılmış tüm metamizol içeren ilaçlar için agranülositoz riskini ve mevcut risk minimizasyon önlemlerini yeniden ele alınacağı belirtildi. 

Beslenme uzmanı 'iyi karpuz nasıl seçilir?' sorusuna cevap verdi: Karpuz alırken önce oraya bakın! Beslenme uzmanı 'iyi karpuz nasıl seçilir?' sorusuna cevap verdi: Karpuz... Haberi Görüntüle

İLAÇLAR İPTAL EDİLEBİLİR VEYA ASKIYA ALINABİLİR 

Komite, agranülositozun ilaçların fayda-risk dengesi üzerindeki etkisini değerlendirecek ve AB genelinde ruhsatlarının devam ettirilmesi, değiştirilmesi, askıya alınması veya iptal edilmesi konusunda bir tavsiyede bulunacak. 

Kahvaltılık müslilerde şaşırtan tehlike! Beslenme uzmanı neden yenmemesi gerektiğini anlattı Kahvaltılık müslilerde şaşırtan tehlike! Beslenme uzmanı neden yenmemesi gerektiğini anlattı Haberi Görüntüle

İLAÇ LİSTESİ YAYIMLANDI

EMA, metamizol içeren ağrı kesicilerin 1920'lerden bu yana Avrupa genelinde kullanıldığını belirterek, ilaçların listesini de paylaştı. Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

"Metamizol içeren ilaçlar bir dizi AB ülkesinde ruhsatlandırılmıştır: Avusturya, Belçika, Bulgaristan, Hırvatistan, Çek Cumhuriyeti, Almanya, Macaristan, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Hollanda, Polonya, Portekiz, Romanya, Slovakya, Slovenya ve İspanya. Finlandiya'da ruhsatlı tek metamizol içeren ilaç geri çekilmektedir. Bir dizi isim altında mevcutturlar: Afexil, Algifen, Algifen Neo, Algi-Mabo, Alegorimin, Algopyrin, Algozone, Alindor, Alkagin, Alvotor, Analgin, Benlek, Berlosin, Buscapina Compositum, Dialginum, Dolocalma, Flamborin, Gardan, Hexalgin, Locamin, Metagelan, Metalgial, Metamistad, Metamizol, Metapyrin, Natrijev, Nodoryl, Nofebran, Nolotil, Novalgin, Novalgina, Novalgine, Novaminsulfon, Novocalmin, Panalgorin, Piafen, Piralgin, Pyralgin, Pyralgina, Quarelin, Scopolan Compositum, Spasmalgon ve Tempalgin."

Bebekli ailelere klima uyarısı! Yapılan o hata çocukları hasta ediyor Bebekli ailelere klima uyarısı! Yapılan o hata çocukları hasta ediyor Haberi Görüntüle

AGRANÜLASİTOZ NEDİR?

Agranülositoz, vücutta ani ve sık gelişebilen tehlikeli bir lökopeni, akyuvar sayısının azalmasıdır. Agranülositoz, asemptomatik olabileceği gibi ani ateş ve boğaz ağrısı ile de kendini gösterebilir. Herhangi bir organın çok hızlı ilerleyen enfeksiyonu da olabilir. Lökositler eksik olduğundan, mikroskobik organizmalar hızla dolaşım sistemine girebilir ve sayılarını artırarak ölüm nedeni olabilir.

Sıcak havada bunu yapmak çocuğu öldürebilir! Arabayla yola çıkacaklar mutlaka okusun Sıcak havada bunu yapmak çocuğu öldürebilir! Arabayla yola çıkacaklar mutlaka... Haberi Görüntüle

AĞRI KESİCİ KULLANIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Günlük yaşamımızda baş ağrısı, eklem ağrıları veya regl sancıları gibi durumlarda ağrı kesiciler en sık kullandığımız ilaç gruplarının başında yer alıyor.  Ancak, ağrı kesici kullanırken dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar var.

Körlüğe yol açan yeni nesil diyabet ilacı kanserden koruyormuş! İnsülin kullanan kişilerle karşılaştırıldı Körlüğe yol açan yeni nesil diyabet ilacı kanserden koruyormuş! İnsülin... Haberi Görüntüle

DOZAJI DOKTOR TARAFINDAN TAVSİYE EDİLMELİ 

Ağrı kesicilerin etiketlerinde belirtilen dozaj talimatlarına kesinlikle uyulmalıdır. Tavsiye edilen dozdan fazla almak, ciddi yan etkilere ve sağlık sorunlarına yol açabilir. Özellikle çocuklarda, dozajın yaş ve kiloya göre ayarlanması büyük önem taşır. Bu nedenle ilaçlar, mutlaka doktor kontrolünde alınmalıdır.

Fazla çocuk sahibi olmak meme kanseri riskini artırabilir mi? Onkolog açıkladı Fazla çocuk sahibi olmak meme kanseri riskini artırabilir mi? Onkolog... Haberi Görüntüle

FARKLI AĞRI KESİCİLER KULLANMAK TEHLİKELİ 

Birden fazla ağrı kesici ilaç kullanmak tehlikeli olabilir. Birçok kişi, ağrının daha hızlı geçmesi için farklı türde ağrı kesicileri aynı anda almayı düşünebilir. Ancak bu, böbrek, karaciğer ve mide gibi organlarda ciddi hasarlara yol açabilir. Aynı etken maddeyi içeren ilaçları bilinçsizce kullanmak, toksisiteye neden olabilir. İlaç seçimini bu nedenle kişisel olarak değil bir uzmanın tavsiyesiyle yapmak, hayati önem taşıyor.

 

Habere Tepki Ver

3

0

1

0

0

0

0

0

Yorumlar (0)

Zehra EVCİL

TRHaber.com - Sağlık


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading