banner2

İdrarınızda o renk varsa dikkat! Pankreas kanserinin erken belirtilerinden biri!

Pankreas kanseri en sinsi ve hızlı ilerleyen ve ne yazık ki tedavi şansı düşük olan bir hastalık. Kişide göz ve cildin sararmasına yol açan bu rahatsızlığın en önemli belirtilerinden biri kahverengi idrar. Uzmanlar böyle bir durumla karşılaşıldığında hemen bir sağlık kuruluşuna başvurulması gerektiğini dile getiriyor.

Sağlık 01.10.2022, 13:41
Abone ol
İdrarınızda o renk varsa dikkat! Pankreas kanserinin erken belirtilerinden biri!

Pankreas kanserinin belirtileri nelerdir? Pankreas kanseri tedavi edilebilir mi? İşte cevaplar...

En ölümcül hastalıklardan biri olan pankreas kanseri, sinsi ve hızlı yayılma özellikleriyle biliniyor. İleri evrelerde belirtiler vermeye başlayan bu hastalık aslında ufak tefek semptomlarla "ben geliyorum" diyor ancak tabi bu semptomların önceden bilinmesi şart. 

ÖNCE SARILIK GÖRÜLÜYOR

Amerikan Kanser Derneği, pankreas kanserinin ilk belirtilerinin kişide görülen sarılık olduğunu aktarıyor. Göz ve cildin sararması sonrası ise daha başka erken semptomlar ortaya çıkıyor.

İDRARIN RENGİ KAHVERENGİYE DÖNÜYOR

Kandaki bilirubin seviyeleri arttıkça idrarın rengi kahverengiye dönmeye başlıyor. Bu bilirubin birikimi aynı zamanda açık renkli ve yağlı dışkıya veya kaşıntılı cilde neden olabiliyor. Safra kanalı tıkalıysa da dışkı açık renkli veya griye dönüyor.

SİGARA KANSER RİSKİNİ ARTIRIYOR

Yapılan araştırmalar, sigara içme, uzun süredir devam eden diyabet ve kötü beslenme kombinasyonunun pankreatik kanser riskini artırdığını gösteriyor. 
Bu nedenle kişinin sigarayı bırakması, sağlıklı kilosunu koruması veya diyet yapması kanser riskini azaltıyor. 

BOLCA SEBZE, MEYVE VE TAHIL TÜKETİN

Sağlıklı bir diyet için ise, renkli meyve ve sebzelerin yanı sıra kepekli tahıllar da mutlaka tüketilmeli. Kişi ayrıca kırmızı ve işlenmiş etleri, şekerli içecekleri ve yüksek oranda işlenmiş gıdaları sınırlamalı veya bunlardan kaçınmalı. Proteinli gıda tüketimine önem verilmeli. Tavuk, hindi ve balık gibi ızgara veya haşlanmış yağsız etler, yumurta, fıstık ezmesi, az yağlı süt ve fasulye bu yöndeki ihtiyacı karşılamaya yeten gıdalardan bazıları...

Kansere karşı korunma için, egzersiz yapmak da büyük önem taşıyor. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!