banner2

HPV nedir? HPV nasıl tespit edilir? Virüs taşıyan siğillerden korunmak mümkün mü?

Siğiller, cinsel yolla bulaşan en yaygın hastalıklardan biri. HPV adı verilen bu virüslerin varlığını belgeleyebilecek bir kan testi yok. Genellikle rutin muayene sırasında tespit edildiğinde fark ediliyor. Korunma yöntemleri arasında ise aşı ilk sırada geliyor.

Sağlık 23.03.2023, 10:45
Abone ol
HPV nedir? HPV nasıl tespit edilir? Virüs taşıyan siğillerden korunmak mümkün mü?

Cinsel yolla bulaşan en yaygın hastalık olan siğiller, herhangi bir belirti vermemesi sebebiyle sinsi bir özellik taşıyor. 

HPV'nin varlığını ortaya koymaya yarayan kan testi yok. Bu nedenle tanı, genellikle klinik olarak konuluyor. Klinik muayene sırasında bazı küçük sivilceler tespit edildiğinde, virüs bulaşması kesin olarak kabul ediliyor. Bir teşhisin doğrulanması gerektiğinde ise, biyopsi yapılıyor. 

PCR İLE VİRÜSÜN TÜRÜ DE BELİRLENİYOR

Virüsün türünün belirlenmesi için ise PCR yapılıyor. Bu, sadece virüsün varlığını tespit etmeye değil, aynı zamanda 
türünü görmeye de izin veren bir kontrol tekniği. Virüsün türünü tanımlayarak, rahim ağzı kanserine neden olma açısından yüksek veya düşük riskli olup olmadığı da görülebiliyor. 

Klinik muayene sırasında endişe verici bir durum olması durumunda tedaviye başlanıyor. Lezyonların sıvı nitrojen kullanılarak kriyoterapi veya bir lazerle yakılması en yaygın tedavi seçeneklerinden. Ancak bu tedavi ile maalesef virüs öldürülmüyor, sadece siğiller yok ediliyor.

Tekrarlama ve asemptomatik bulaşma olasılığını azaltmak için, yukarıdaki tedavi lokal tedavi ile destekleniyor. Bu nüksetmelere ve bulaşmaya karşı vücudun savunmasını güçlendiriyor.

SİĞİLLERDEN NASIL KORUNMALI? 

Siğilleri önlemenin en önemli yollarından biri kondom kullanmak. Ancak bu da sadece %80'lik bir koruma sağlıyor. Diğer bir önlem de HPV aşısı. Günümüzde HPV aşısı için en uygun yaş cinsel aktivitenin başlamadığı ve immün cevabın en kuvvetli olduğu 10-14 yaş aralığı. Ayrıca bu aşı dünyada birçok gelişmiş ülkede ulusal aşı programına dahil edilmiş durumda ve ücretsiz olarak uygulanıyor. 
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!