banner2

Hobi edinmek o yaş grubu için şifa kaynağı! Zihinsel sağlıklarını koruyor

İster bahçeyle uğraşın ister bir kursa gidin isterseniz de kitap okuyun, hobiler keyifli vakit geçirmenizin en kolay yolu. Yapılan araştırmalara göre hobi sahibi olmak yaşlılar için sağlık kaynağı. Aktivitelerin 65 yaş üstündeki kişilerin zihinsel sağlığını koruduğu ortaya çıktı.

Sağlık 24.09.2023, 17:55
Abone ol

Hobi sahibi olmak kişinin yoğun iş hayatından sıyrılıp rahat bir nefes almasına fırsat tanıyor. Yapılan araştırmalara göre 65 yaş üstü insanların zihinsel sağlığı bile hobilerden olumlu etkileniyor. 

TEK BİR HOBİ BİLE YETİYOR

Bilim insanları, dünya çapında 16 ülkede yürütülen daha önceki beş çalışmadan elde edilen verileri birleştirdi. Tek bir hobiye sahip olmanın bile daha az depresyon belirtisi ve daha fazla mutlulukla ilişkili olduğunu buldular.

DANİMARKA VE İSVEÇ'TE HOBİ ORANI ÇOK YÜKSEK

Çalışmalara Avrupa, Japonya, Çin ve ABD'den toplam 93.263 yaşlı katıldı. Hobilerin sıklığı ülkeden ülkeye büyük farklılıklar gösteriyordu. Örneğin İspanya'da katılımcıların yüzde 51'i en az bir hobisi olduğunu söyledi. Ancak Danimarka ve İsveç'te bu oran yüzde 96'ya ulaştı. Buna karşılık Çinliler en az hobiye sahipti: yalnızca yüzde 37,6'sı bir hobisi olduğunu söyledi. 

YAŞLILAR HANGİ HOBİLERE SAHİPTİ?

Yaşlıların hobileri çok ve çeşitliydi. Bahçıvanlık yapmaktan okuma kulübüne katılmaya, gönüllülük yapmaktan oyun oynamaya kadar çok çeşitli işler yapıyorlardı. Ancak yaşlılar hangi aktiviteyle meşgul olursa olsun onları memnun ediyor, mutluluk duyguları ve yaşam doyumları artıyor.

Hobiler, hayattan memnun kalmamıza katkıda bulunabilir. Favori aktivitelerle meşgul olanların refahlarını artırma olasılıkları daha yüksek. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!