banner2

Her zamankinden farklı bir yorgunluk tehlikeli olabilir! Kanserin en yaygın belirtilerinden biri aşırı yorgunluk

Kanser birçok şekilde kendini gösterebilir, ancak çoğunda bazı ortak semptomlar var. Kilo kaybı ve ağrı bunlardan en bilineni. Ancak Amerikan Kanser Derneği'ne göre yorgunluk da kanserin en yaygın belirtilerinden biri. Ancak bu bilinen bir yorgunluk gibi değil.

Sağlık 23.11.2022, 16:59
Abone ol
Her zamankinden farklı bir yorgunluk tehlikeli olabilir! Kanserin en yaygın belirtilerinden biri aşırı yorgunluk

Ölümcül tehlike barındıran kanser hastalığının farklı belirtileri var.  Çoğu hastada ağrı ve kilo kaybı görülebiliyor. 

Amerikan Kanser Derneği'ne göre, kansere bağlı yorgunluk ise, hastalığın oldukça yaygın bir yan etkisi. Sağlık kuruluşuna göre kanserli kişilerin yüzde 80 ila yüzde 100'ü yorgunluk bildiriyor. Ancak bu hastaların tarif ettiği yorgunluk, kanser teşhisi konmadan önce yaşadıkları yorgunluktan çok farklı.

HASTALARA GÖRE YORGUNLUK FELÇ EDİCİ GÜÇTE 

Hastalar genellikle televizyon kumandasını kullanmakta zorlanacak kadar zayıf hissettiklerini dile getiriyor. Kanser yorgunluğu yaşayan insanlar bunu genellikle felç edici olarak tanımlıyor. Çoğu kişi için yorgunluk, ağrı, mide bulantısı, kusma veya depresyondan daha zayıflatıcı olabileceğinden, hastalığın en sıkıcı belirtisi.

NE ZAMAN ENDİŞE EDİLMELİ?

Uzmanlar yorgunluk yaşayan herkesin beraberinde bazı başka belirtiler olup olmadığını takip etmeleri gerektiğini söylüyor. Yorgun gözler, sert omuzlar, konsantre olamama, can sıkıntısı veya motivasyon eksikliği, artan sinirlilik, endişe veya sabırsızlık gibi belirtiler yorgunlukla beraber görülüyorsa mutlaka bir uzmana danışmakta fayda var. 

Kansere bağlı yorgunluk, vücudun sağlıklı hücrelere verdiği hasarla başa çıkmak için çok çalışmasının bir yan etkisi. Hastalar bir bölgede hem yorgunluk hem de giderek kötüleşen ağrı deneyimlediğinde daha endişe verici bir senaryo ortaya çıkıyor. Bu yüzden kanser teşhisi konulmamış olan ancak açıklanamayan ve kronik bir enerji eksikliği yaşayanların bir doktora görünmesinde fayda var. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!