banner2

Her gün kuru üzüm yerseniz ne olur? Kuru üzüm yemenin faydaları nelerdir?

En sağlıklı doğal tatlılardan olan kuru üzüm vücut için oldukça önemli faydalara sahip. Lif kaynağı bir meyve olan kuru üzüm vitamin ve mineraller yönünden zengin. Ancak yoğun derecede şeker barındıran bu atıştırmalığı, sağlıklı da olsa aşırı miktarda tüketmemek gerekiyor.

Sağlık 04.06.2023, 12:59
Abone ol
Her gün kuru üzüm yerseniz ne olur? Kuru üzüm yemenin faydaları nelerdir?

Çoğu insan canı tatlı istediğinde hemen paketli abur cuburlara yönelir. Aslında bunların yerini alabilecek sağlıklı atıştırmalıklar da var. Mesela kuru üzüm

Vitamin, mineral ve antioksidanlar yönünden zengin olan kuru üzüm, ülkemiz başta olmak üzere İran, Irak ve İspanya'dan gelen yemeklerde ve dünya çapında mutfaklarda oldukça sık kullanılır. 

LİF KAYNAĞI

Tahıl ve yulaf ezmesi üreticilerinin ürünlerine kuru üzüm eklemesinin bir nedeni var. Bu eklenen doğal tatlılık artışı ve bir dizi besleyici özellik, onları mükemmel bir seçim haline getirir. Kuru üzümdeki lifler hem bağırsak hem de kalp sağlığınızı destekler. 

POTASYUM ALIMINI DESTEKLİYOR

Kuru üzüm diyetinize daha fazla potasyum almanın harika bir yolu. Ulusal Sağlık Enstitülerine göre potasyum, kas kasılması, kalp atışı düzenlemesi ve vücudunuzdaki sıvı dengesi ile ilgili önemli bir elektrolit.

KAN ŞEKERİNİ KONTROL ETMEYE YARDIMCI

Beslenme uzmanı Maggie Moon, kuru üzümün günlük meyve ihtiyacınızı karşılamanıza yardımcı olmak için harika bir yol olabileceğini söylüyor. Araştırmalar da, kuru üzüm atıştırmanın uzun süreli kan şekeri kontrolüne yardımcı olduğunu ve hatta kan basıncını düşürebileceğini gösteriyor.

KALP VE BAĞIRSAK DOSTU

2020'de yapılan bir incelemeye göre kuru üzüm, kardiyovasküler işlevi desteklemeye yardımcı olabilecek antioksidanlar içeriyor, ağız sağlığını iyileştirebilen antibakteriyel özelliklere sahip ve bağırsak sağlığını iyileştirebilen prebiyotikler yönünden zengin. 

KURU ÜZÜM KİMLER İÇİN SAKINCALI?

Bunca faydasına rağmen kuru üzümü aşırı tüketmek ise sağlık için sakıncalı olabilir. Aşırı lif, potasyum veya şeker nedeniyle mide rahatsızlığı ortaya çıkabilir. Özellikle şeker hastalarının kuru üzüm tüketme miktarı konusunda doktora danışmalarında fayda var. 
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!