banner2

Her gün B vitamini kullanırsanız ne olur?

B vitaminlerinin vücut ve sağlık için farklı işlevleri bulunuyor. Sinir hücrelerinin düzgün çalışabilmeleri için onları kaplayarak sinir sisteminin çalışmasına, yiyeceklerden gelen enerjiyi kullanmaya, diğer vitaminlerin emilmesine yardımcı olurlar. Kan dolaşımınız boyunca oksijeni organlarınıza taşıyan kırmızı kan hücreleri yaparlar. İşte B vitaminlerinin yararları

Sağlık 03.10.2022, 11:05 03.10.2022, 11:06
Abone ol
Her gün B vitamini kullanırsanız ne olur?

B vitaminleri suda çözünen temel besinlerdir, bu nedenle her gün yenilenmeleri gerekiyor. B vitamini grubu 8 farklı vitaminden oluşuyor; B1 (tiamin), B2 (riboflavin), B3 (niasin), B5 (pantotenik asit), B6 ​​(piridoksin), B7 (biyotin), B9 (folat-folik asit) ve B12 (kobalamin). 

SİNİR HÜCRELERİNİN DÜZGÜN ÇALIŞMASINA YARDIMCI OLUR

'Eat This, Not That' sitesinin uzmanlara dayandırdığı bilgiye göre, B vitaminlerinin her birinin vücut ve sağlık için farklı işlevleri bulunuyor. Sinir hücrelerinin düzgün çalışabilmeleri için onları kaplayarak sinir sisteminin çalışmasına, yiyeceklerden gelen enerjiyi kullanmaya, diğer vitaminlerin emilmesine yardımcı olurlar. Kan dolaşımınız boyunca oksijeni organlarınıza taşıyan kırmızı kan hücreleri yaparlar. 

B12 HAYVANSAL GIDALARDA DOĞAL OLARAK BULUNUR

B12 sinir fonksiyonu, beyin fonksiyonu ve daha fazlası için oldukça önemlidir. Harvard T.H. Chan School of Public Health'den alınan bilgiye göre, B12 vitamini veya kobalamin, hayvansal gıdalarda doğal olarak bulunur. 

Gıdalara veya takviyelere de eklenebilir. B12 vitamini kırmızı kan hücreleri ve DNA oluşturmak için gereklidir. Aynı zamanda beyin ve beyin fonksiyonlarında ve gelişiminde önemli bir oyuncudur. 

B7 METABOLİZMA İÇİN ÖNEMLİDİR

B7 (Biotin) sağlıklı bir metabolizma için önemlidir. Kaliforniya, Santa Monica'daki Saint John Sağlık Merkezi'nde Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı ve Kadın Sağlığı Uzmanı Dr. Sherry Ross, "Birçok sistem, cilt, sinirler, sindirim sistemi, metabolizma ve hücreler dahil olmak üzere biotinden yararlanır. Biotin vücudumuzda enerji olarak kullanılan yağ asitleri ve glikozun oluşumu için gereklidir" dedi. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!