banner2

Hem zayıflatıyor hem kanseri önlüyor! İşte pancar suyu içmenin 10 ilginç faydası

Göz kamaştırıcı güzellikteki rengi, pancarın aslında ne kadar sağlıklı bir sebze olduğunu belli ediyor. Soğanlı bir sebze olan pancar farklı şekillerde tüketilebiliyor. En sağlıklı tüketim yöntemi ise suyunu içmek.

Sağlık 24.11.2022, 13:47
Abone ol
Hem zayıflatıyor hem kanseri önlüyor! İşte pancar suyu içmenin 10 ilginç faydası

Pancar, sağlığa birçok faydası nedeniyle son yıllarda süper gıdalar kategorisine giren soğanlı bir sebze. Çeşitli şekillerde pişirilerek tüketilebilen pancarı en kolay ve sağlıklı tüketim biçimlerinden biri de suyudur.

KAN BASINCINI DÜŞÜRÜR

Pancar suyu, kanda nitrik oksite dönüşen ve kan damarlarının genişlemesine ve gevşemesine yardımcı olan nitrat içeriğinden kaynaklandığı düşünülen kan basıncını düşürmeye yardımcı olabilir.

EGZERSİZ SIRASINDA DAYANIKLILIK VERİR

2012'de yapılan küçük bir araştırmaya göre, pancar suyu içmek, egzersiz sırasında fiziksel performansı artırmaya yardımcı olan plazma nitrat düzeylerini artırır. Günde 2 bardak pancar suyu içen bisikletçilerin, 10 km'yi tamamlama sürelerinin yaklaşık 12 saniye iyileştiği bulundu.

DEMANSIN İLERLEMESİNİ YAVAŞLATABİLİR

2011 yılında yapılan bir araştırmaya göre, pancar suyunun sağladığı nitratlar yaşlılarda beyne giden kan akışını artırmaya ve bilişsel gerilemeyi yavaşlatmaya yardımcı olabilir. 

KİLOYU KORUMAYA YARDIM EDER

Pancar suyunun kalorisi düşüktür ve yağ içermez, bu da ekstra kalori sağlamadan güne başlamak için gerekli besinleri sağlamada mükemmel bir seçimdir.

KANSER OLUŞUMUNU ÖNLER

Pancarın parlak kırmızı rengi, içerdikleri betalainlerden kaynaklanıyor. Bu betalainler, vücuttaki serbest radikal hasarına karşı koruma sağlayan, antioksidan özelliklere sahip suda çözünür bileşikler. 2016 yılında yapılan bir araştırmaya göre, betalainler kanser gelişimine karşı da koruma sağlayabilir.

POTASYUM KAYNAĞI

Pancar, kasların ve sinirlerin düzgün çalışmasına yardımcı olan iyi bir potasyum kaynağıdır. Bu nedenle, ölçülü olarak pancar suyu içmek, kandaki potasyum seviyelerini optimum seviyelerde tutmaya yardımcı olabilir. 

TEMEL MİNERAL DEPOSU

Pancar suyu, demir, magnezyum, manganez, çinko, bakır ve selenyum gibi diğer bazı temel mineralleri de yeterli konsantrasyonlarda içerir.

FOLİK ASİT KAYNAĞI

Pancar suyu iyi bir folik asit kaynağıdır, bu nedenle tüketimi, özellikle doğurganlık çağındaki insanlar için günlük gerekli miktarda folik asit alınmasına yardımcı olur.

KARACİĞERİN ÇALIŞMASINI DESTEKLER

Pancar suyunda bulunan bir antioksidan olan betain, potansiyel olarak karaciğerde yağ birikimini önlemeye ve karaciğeri toksinlerden korumaya yardımcı olabilir.

KOLESTEROLÜ DÜŞÜRÜR

Sıçanlarda 2011 yılında yapılan bir araştırma, pancar özütünün toplam kolesterol ve trigliseritleri düşürürken HDL kolesterol düzeylerini artırdığını buldu. Bu yararlı etkiler muhtemelen pancarda bulunan flavonoidlerden kaynaklanıyor. 

PANCAR SUYUNU HERKES İÇEBİLİR Mİ?

Pancar suyu içmek, idrar ve dışkıların kırmızı veya pembeye dönüştüğü beetüri olarak bilinen bir duruma yol açabilir. Bu durum tehlikeli değildir, ancak beklemeyen biri için endişe yaratabilir. Tansiyonu düşük olan kişilerin günlük olarak pancar suyu tüketmemesine özellikle dikkat etmesi gerekir çünkü bu, tansiyonun daha da düşmesi riskini artırabilir. Böbrek taşına yatkın kişiler pancar suyu içmemeli. Çünkü idrarda kristal oluşturan ve böbrek taşı oluşumuna yol açabilen oksalat bakımından yüksektir.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!