banner2

Hayat tarzını değiştir, meme kanserinden korun! Lifli beslenmek ve fazla kilolardan kurtulmak meme kanserinden koruyor!

Toplumda çok yaygın hale gelmeye başlayan meme kanserinden, hayat tarzında yapılacak bazı değişikliklerle korunmak mümkün. Lifli gıdalar tüketmek, alkolü bırakmak ve egzersiz yapmak kanserden korunmak için büyük önem taşıyor.

Sağlık 28.09.2022, 15:40
Abone ol
Hayat tarzını değiştir, meme kanserinden korun! Lifli beslenmek ve fazla kilolardan kurtulmak meme kanserinden koruyor!

Meme kanserinden korunmak için ne yapılmalı? Beslenme ile meme kanseri arasında bağlantı var mı? Kilo vermek meme kanserinden korunmada etkili mi? İşte cevaplar...

20'li yaşlardan itibaren her yaş grubundan kadında görülebilen meme kanseri en sık 45 ila 60 yaş arasında ortaya çıkıyor. Hareketsizlik, şişmanlık ve sağlıksız beslenme gibi alışkanlıklar sonucu görülebilen meme kanserini önlemek ise mümkün. Bunun için hayata zararlı değil, yararlı alışkanlıkları sokmak gerekiyor.

LİF AÇISINDAN ZENGİN GIDALAR TÜKETİN

Yeterli oranda lif yemek meme kanseri riskini azaltıyor. Araştırmalar günde 30 gram lif yiyen kadınların meme kanseri olma olasılığının yüzde 32 daha az olduğunu gösteriyor. Yulaf ezmesi, yaban mersini, havuç, yeşil fasulye ve fındık lif açısından zengin besinlerden bazıları.

SEBZE YEMEĞE ÖZEN GÖSTERİN

Meme kanserinden korunmak için bol miktarda sebze yemek de gerekiyor. Brokoli, Brüksel lahanası, karnabahar ve lahana gibi sebzeler sağlık için çok yararlı. Aynı zamanda güçlü bir meme kanseri silahçısı. 

ALKOL VE SİGARADAN UZAK DURUN

Alkollü içecekleri içmek de meme kanseri riskini artırabilir. Her gün düzenli olarak alkol alımı riski büyük ölçüde artırıyor. Sigara içmek de akciğer kanseri ve kardiyovasküler hastalığa ek olarak, meme kanseri riskini yükseltiyor. 

FAZLA KİLOLARI VERİN

Aşırı kilolu olmak da meme kanseri riskini önemli ölçüde artırabiliyor. Fazla kiloyla doğru orantılı olarak üretilen östrojen, meme kanseri riskini yükseltiyor. Bu nedenle, yeterince egzersiz yapmayı ve sağlıklı yiyecekleri yemeği tercih etmek gerekiyor. 

GENETİK, MEME KANSERİ RİSKİNİ ARTIRIYOR

Genetik bir tür olan meme kanseri ailenizde yaygınsa sizdeki risk ortalamanın çok üzerinde demektir. Bu arada özellikle 40-74 yaş arası kadınların meme kanseri riski yüksek. Düzenli doktor kontrolleriyle meme kanserinden korunmak mümkün. 
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!