banner2

Hasta olmamak için bunları yapın! Soğuk havalarda hastalıklardan korunmak mümkün

Kış geldi, hastalıklar artmaya başladı. Pek çok insanda burun akıntısı, öksürük ve bazen ateş görülüyor. Peki bu hastalıklar nasıl önlenir?

Sağlık 06.12.2022, 13:12
Abone ol
Hasta olmamak için bunları yapın! Soğuk havalarda hastalıklardan korunmak mümkün

Her kış, grip gibi mevsimsel hastalık çeşitleri artar ve salgına yol açar. Şu an da pek çok insan burun akıntısı ve öksürük sıkıntısı var. 

Bazı insanlar ise kışı kolay atlatıyor. Bunun nedeni, bağışıklık sistemlerinin kişiyi savunması, bakteri ve virüsleri savuşturması veya ilk belirtiler ortaya çıktığında hastalığın gelişimini durdurması.

SAĞLIKLI BESLENME İLK ŞART

İyi, sağlıklı ve kaliteli beslenme sağlıklı bir bağışıklık sisteminin temel faktörü, bu nedenle yediğimiz besinler çok önemli. Havuç, turp, şalgam, kırmızı pancar, tatlı patates, mantar, yer elması, bal kabağı, kabak, pırasa ve alabaş gibi kışın içinizi ısıtacak yiyeceklerin pişirilerek tüketilmesi gerekiyor.

Bu zorlu mevsimde, bağışıklık sisteminin işlevini iyileştiren C vitamini, beta karoten, çinko, A vitamini, D vitamini gibi besin takviyeleri ve diğer antioksidanları da kullanabilirsiniz.

Şifalı bitkiler de hastalığı önlemek için takviye olarak kullanılabilir.

EKİNEZYA

Ekinezya bağışıklık sistemini güçlendirirken özellikle soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıkları önlemek ve tedavi etmek için kullanılır. Kapsül, pastil veya sıvı olarak alın.

PROPOLİS 

Propolis, enfeksiyonları tedavi etmek, soğuk algınlığı, grip ve boğaz ağrılarını gidermek, yaraları ve cilt lezyonlarını iyileştirir. Propolisin işlevi antibakteriyeldir ve gerekirse antibiyotik ilaçlarla birlikte alınabilir. 

MÜRVER ÇİÇEKLERİ

Mürver çiçekleri soğuk algınlığı, ateş ve boğaz ağrısına karşı kullanılabilir. Siyah mürver tohumları ayrıca bağışıklık sistemini uyarır.

Grip ve diğer kış hastalıklarının semptomları aromatik yağlar kullanılarak da hafifletilebilir.

KARABİBER YAĞI

Soğuk algınlığı ve grip, kas ağrıları ve titreme durumlarında etkili olan karabiber yağı, vücut masajlarında da kullanılabilir.

OKALİPTÜS YAPRAĞI YAĞI

Grip, soğuk algınlığı durumlarında ve hasta insanların bulunduğu ortamlarda etkili. Okaliptüs yağı, nemlendirici ile havayı arındırmak için de kullanabilir.

NANE YAĞI

Grip ve soğuk algınlığı tedavisinde etkili olan nane yağı, öksürük ve baş ağrısını giderir, ateşi düşürür. 

Ayrıca lavanta, selvi, melisa ve biberiyeden elde edilen yağlar da hastalık döneminde uzmanlar tarafından tavsiye edilir. Bunlar grip ve soğuk algınlığını giderir.
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!