banner2

Hangi kan tahlilleri açken yapılır? Su içmek test sonucunu etkiler mi?

Sağlıkla ilgili önemli verilerin elde edildiği kan testlerinden bazıları açken yapılıyor. Peki bu tahliller hangileri? Su içmek, test sonucunu etkiler mi? İşte konuyla ilgili en çok merak edilen soruların cevapları.

Sağlık 25.01.2023, 13:23
Abone ol
Hangi kan tahlilleri açken yapılır? Su içmek test sonucunu etkiler mi?

Bazı kan testleri, yapılmadan önce aç kalmanızı gerektirir, bu süreçte herhangi bir yiyecek veya içecekten kaçınmanız lazım. 
Aksi takdirde sonuçlar hatalı olabilir ve yanlış teşhis konulabilir.

Bir kişinin kan testinden önce oruç tutması gerekip gerekmediği, yaptırdığı testin türüne bağlı. 

AÇLIK KAN ŞEKERİ TESTİ

Açlık kan şekeri testi diyabet teşhisine yardımcı olabilir . Diyabet, aşırı yüksek kan şekeri seviyeleri ile karakterize edilir, bu nedenle açlık kan şekeri testi, bir kişinin sağlıklı olup olmadığını görmek için kan şekeri seviyelerini ölçmeye yardımcı olur. Bu test öncesinde 8-10 saat aç kalmak gerekir. Bu nedenle genellikle sabah erken saatlerde, uyandıktan hemen sonra yapılır.

KOLESTEROL TESTİ

Kan kolesterol testleri, bir kişinin kanındaki lipid düzeylerini değerlendirir. Bu lipitlerin kandaki seviyeleri, bir kişi yakın zamanda yiyecek tükettiğinde yükselir. Bu nedenle incelemeden önce 9-12 saat aç kalmak gerekir. 

SERUM Y-GLUTAMİLTRAZFERAZ TESTİ (GGT)

GGT, karaciğerin verimli bir şekilde çalışmasına yardımcı olan bir enzim olduğundan, serum γ-glutamiltransferaz testi karaciğer hastalığının teşhisine yardımcı olur. Bu testi 
yaptıracak kişinin 8 saat öncesinden herhangi bir yiyecek ve içecek yememesi, alkol ve bazı ilaçları almaması gerekebilir.

DEMİR TESTİ

Demir testi, bir kişinin kanındaki demir seviyesini ölçer ve kansızlık gibi kandaki demir eksikliğinden kaynaklanan durumların belirlenmesine yardımcı olur. Doğru sonuçlar elde etmek için kişinin testten önceki gün gece yarısından itibaren aç kalması gerekir.

Önceden aç kalmayı gerektiren diğer bazı kan testleri karaciğer fonksiyon testleri, böbrek fonksiyon testleri, kan elektrolitleri ve B12 vitamini testleridir.

Bir kişi kan testi yaptırmadan önce aç kalırken su tüketmeye ise devam edebilir, çünkü su kan testinin sonuçlarını etkilemez. Herhangi bir ilaç kullanan kişilerin, doktorları aksini söylemediği sürece, açlık kan testi nedeniyle ilacı kesmemeleri gerekir. Ayrıca testten önce alkol tüketmemek ve sakız çiğnememek lazım.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!