banner2

Hamileyken saç boyatılır mı? Kadın doğum uzmanlarına göre en kritik haftalar...

Gebelik sürecinde anne adayı sağlıklı bir hayat yaşamak için daha büyük çaba sarf ediyor. Beslenme, kişisel bakım ve hareket kontrolleri hem kadın hem de bebek sağlığı bakımından oldukça önemli. En çok merak edilen ise hamilelik boyunca saç boyatılıp boyatılamayacağı. Peki uzmanlar bu konuda ne diyor?

Sağlık 21.09.2023, 16:24
Abone ol

Hamilelik bir kadının kendine, kişisel bakımına, beslenmesine ve günlük hareketlerine en çok dikkat ettiği dönem. Bu süreçte yasak olan çoğu gıda herkes tarafından bilinirken bazı bakım ürünleri sağlık için riskli olabiliyor. 

SAÇ BOYALARI KİMYASALLARLA DOLU AMA...

Gebe olduğunu öğrenen kadınların bu noktada ilk sorduğu sorulardan biri saç boyatmanın zararlı olup olmadığı. Uzmanlara göre ister mağazadan satın alıp evde kendiniz boyayın, ister kuaföre gidin, saç boyaları kimyasallar içeriyor. Ancak bu, saçınızı 40 hafta boyunca doğal haline bırakmanız gerektiği anlamını taşımıyor. 

"Hamilelik sırasında saç boyalarının güvenliği konusunda fazla veriye sahip değiliz" diyen Kadın Doğum Uzmanı Dr. Salena Zanotti, cildin güçlü bir bariyer olduğunu bildiklerini ve sağlıklı bir saç derisine sahipseniz, saç boyalarındaki kimyasalların yalnızca minimal izlerinin vücudunuz tarafından emildiğini belirtiyor. 

Zanotti'ye göre hamilelik sırasında saçınızı boyamanın genellikle güvenli olduğunu öne süren pek çok anekdotsal kanıt var. Ancak yine de saç boyama rutininizi olabildiğince güvenli tutmak için bazı önlemler almanız faydalı olacaktır. 

İKİNCİ ÜÇ AYLIK DÖNEME KADAR BEKLEYİN

İlk üç aylık dönem bebeğin hızlı büyüme ve gelişme dönemi. Beyin ve omurilik de dahil olmak üzere önemli organlar bu süreçte oluşuyor. Dr. Zanotti de "Birçok doktor, güvende olmak için hamileliğinizin 13. haftasına kadar saç renginizi korumanızı tavsiye ediyor" ifadesini kullanıyor. 

DERİYE DEĞMEYECEK ŞEKİLDE BOYAMA YAPIN

Saç derinize boya uygulamasını gerektirmeyen birçok saç modeli var. Örneğin balyaj saçınızın alt kısmına uygulanır ve köklere ulaşmadığı için risk ihtiva etmez. 

BOYANIN İÇERİĞİNE DİKKAT EDİN

Piyasada çok çeşitli bileşenlerden oluşan farklı saç boyaları var. Amonyak veya peroksit içermeyen boyalar kullanmak bu noktada önemli. Hassas ciltler için formüle edilmiş bir boya kullanabilirsiniz. Tamamen doğal olan kına veya bitkisel bazlı bir boya da işinizi görebilir. 

GEÇİCİ BOYALAR TERCİH EDİN

Amerikan Kanser Derneği'ne göre yarı kalıcı ve kalıcı boyalar, kanserojen olabilecek daha fazla miktarda kimyasal madde içerir. Hamileliğinizin ikinci veya üçüncü trimesterinde veya başka herhangi bir zamanda saçlarınızı boyamaktan endişeleniyorsanız, özel günlerde geçici renklendirmeyi tercih etmek sizin için en iyi seçim olabilir.  

CİLDİNİZ HASSASSA DAHA DİKKATLİ OLUN

Egzama, sedef hastalığı veya başka bir cilt rahatsızlığınız varsa saçınızı boyamadan önce sağlık uzmanınıza danışın. Bu koşullar ciltte küçük çatlaklara neden olabilir ve cildinizin korumasının bir kısmını azaltabilir. Ayrıca cilt rahatsızlıklarınız varsa saç boyasından dolayı daha fazla tahriş veya hassasiyet yaşayabilirsiniz.

EMZİREN ANNELER SAÇ BOYATABİLİR Mİ?

Emziriyorsanız da en az hamilelik kadar dikkatli olmanız gerekiyor. Saç boyasının fetal gelişimi nasıl etkilediği konusunda çok fazla araştırma olmadığı gibi, boyanın anne sütü üzerindeki etkisi hakkında da çok az gerçek veri var. Ancak saç boyasını belirtildiği şekilde kullanırsanız anne sütünüze geçeceğine dair bir kanıt yok. 

Dr. Zanotti, "Emziriyorsanız saçınızı güvenle boyayabilirsiniz" diyor. “Boyama yaparken bebeğinizi odadan uzak tutun, böylece kokular onu rahatsız etmez. Yine de eldiven giymeli ve bunu iyi havalandırılan bir alanda yapmalısınız.” 


 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!