banner2

Hamileyken bu besinleri kesinlikle yemeyin! Bebeğinize büyük zararlar verebilir 

Hamilelikte beslenme nasıl olmalı? sorusu, bilinçli anne baba adaylarının en çok merak ettiği sorularun başında gelmektedir. Beslenme ve Diyet Uzmanı Elif Karacanoğlu Yıldırım, Habertürk'e yaptığı açıklamada merak edilen soruların yanıtını verdi.

Sağlık 27.01.2022, 17:39
Abone ol
Hamileyken bu besinleri kesinlikle yemeyin! Bebeğinize büyük zararlar verebilir 

Sağlıklı bir bebek sahibi olmak her anne adayının en büyük dileğidir. Bebeğin gelişiminde en önemli etkenlerden biri de anne adayının gebelik süreci boyunca doğru beslenmesi olduğunu söyleyen Beslenme ve Diyet Uzmanı Elif Karacanoğlu Yıldırım, bu nedenle hamilelik döneminde tüketilmemesi gereken yiyecek ve içecekler hakkında açıklama yaptı.

ŞEKER İÇEREN BESİNLER TÜKETİLMEMELİ

Pasta, şekerleme, şerbetli tatlılar, hamur işi, fast food gibi yiyecekler fazla tüketilmemesi gerektiğini belirten Dyt Yıldırım, “Çünkü hızlı kilo alımına yol açabilirler. Özellikle gebelikte çıkabilen şeker hastalığı açısından, hızlı kilo almak riskler taşımaktadır.

HAZIR YİYECEKLERDEN UZAK DURULMALI

Cips, bisküvi gibi hazır yiyeceklerden kaçınılmalıdır. Bunun yerine, evde kendi yaptığımız, patlamış mısır, yufka cipsi, leblebi, fındık, ceviz, badem gibi sağlıklı atıştırmalar önerilmektedir. 

Rafine şeker yerine çikolata miktarına dikkat ederek, yüksek kakao içeren çikolataları tercih edebilirsiniz (yüzde 70 ve üzeri kakao içermeli). Gebelik döneminde ayda ortalama 2 kilo alınması doğaldır. Ancak daha fazlası kan şekerinde de düzensizliklere yol açacaktır” dedi.

SİGARA KULLANIMI MUTLAKA BIRAKILMALI

Tatlandırıcı ve light, diyet türü yiyecekler ve içecekler katkı maddesi fazla içerebileceği için tüketilmemesi gerektiğini vurgulayan Dyt Yıldırım, “Sigara ve alkol tüketilmemelidir. Gebelikte alkol ve sigara kullanımı FAS Sendromu (doğumsal kusur) adı verilen, bebekte ciddi sağlık sorunları oluşturan bir hastalıklar zincirine yol açmaktadır” şeklinde konuştu.

ÇİĞ ÜRÜN TÜKETİLMEMELİ

Çiğ köfte, çiğ et vb. ürünler yenilmemesi gerektiğinin altını çizen Beslenme ve Diyet Uzmanı Elif Karacanoğlu Yıldırım, “Bu yiyecekler, katkı maddeleri, parazit ve enfeksiyon kaynağı olabileceği için tüketilmemelidir. Sucuk, salam, sosis gibi şarküteri ürünleri önerilmemektedir.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!