banner2

Hamilelikte o diyeti uygulayan anne adayları şanslı! Çocuklarının gelişimi daha sağlıklı oluyor

Gebelik sürecinde her koşulda sağlıklı olanı seçen anne adayları beslenmelerine de bir o kadar dikkat ediyor. Yapılan araştırmalar Akdeniz diyetinin bu süreçte en doğru beslenme şekli olduğunu ortaya koyuyor. Bu diyet bebek sadece anne karnındayken değil, doğduğu zaman bile sağlığını olumlu yönde geliştiriyor.

Sağlık 23.09.2023, 15:53 23.09.2023, 16:12
Abone ol
Hamilelikte o diyeti uygulayan anne adayları şanslı! Çocuklarının gelişimi daha sağlıklı oluyor

Anne adayının yaşam tarzında büyük değişiklikler yaptığı gebelik dönemindeki beslenme bebek için de hayati öneme sahip. Yeni bir araştırma da bunu kanıtlıyor. Buna göre hamileyken Akdeniz diyeti uygulayan anneler, çocuklarının bilişsel, sosyal ve duygusal gelişimini iyileştiriyor. 

Bitki bazlı yemek pişirmeyi içeren Akdeniz diyetinin diyabet, yüksek kolesterol, demans, hafıza kaybı, depresyon, daha güçlü kemikler, daha sağlıklı bir kalp ve daha kısa yaşam riskini azalttığı araştırmalarla zaten ortaya konulmuştu.Ancak yaşam tarzı müdahalelerinin nörolojik gelişimi iyileştirip iyileştirmediğini değerlendiren bir çalışma yoktu.

DOĞAN ÇOCUKLAR 3 KATEGORİYE AYRILDI

1.221 erken doğum riski yüksek anneden doğan çocukların takip edildiği araştırmada bir grup kadın, Akdeniz diyetini uygulamak üzere rastgele seçildi ve ücretsiz zeytinyağı ve ceviz verildi. Yüksek riskli kadınlardan oluşan başka bir grup, tamamı anne ile gelişmekte olan bebek arasındaki ilişkiye odaklanan sekiz haftalık hamilelik yogası, meditasyon ve farkındalık grup seanslarına ve ev temelli müdahalelere atandı. Üçüncü bir grup kadına standart doğum öncesi bakım verildi.

AKDENİZ DİYETİ UYGULAYAN ANNELERİN ÇOCUKLARINDA NE GÖRÜLDÜ?

Ekip kadınların doğumundan yaklaşık iki yıl sonra, 626 çocuğu ziyaret etti ve bilişsel, sosyal ve duygusal bebek gelişiminin iyi bilinen bir ölçüsünü uyguladı. Bilişsel testte, anneleri Akdeniz diyeti uygulayan çocuklar ile kontrol grubundaki çocuklar arasında 5 puanlık olumlu bir fark olduğu görüldü. 

Araştırma ekibi, yalnızca doğum öncesi bakım alan kadınların yaklaşık yüzde 22'sinin düşük kilolu bebek doğurduğunu buldu. Düşük kilolu doğumların sayısı, stres azaltma kurslarına katılan kadınlarda yüzde 15,6'ya, Akdeniz diyeti uygulayan kadınlarda ise yüzde 14'e düştü.

STRES DE ÇOCUĞUN MUTLULUĞUNU ETKİLİYOR

Araştırmaya göre ayrıca, hamilelik sırasında stres azaltma dersi alan annelerin çocukları, eğitim almayan annelerin çocuklarına kıyasla, küçükken sosyal ve duygusal refah açısından daha yüksek puanlar aldı. Çalışma, 8 haftalık bir farkındalık ve meditasyon programının, anksiyete semptomlarını azaltmada yaygın bir anti-anksiyete ilacı kadar etkili olduğunu buldu.

Hem stresin azaltılması hem de Akdeniz diyeti, sosyal ve duygusal gelişim puanlarını artırdı, ancak yalnızca Akdeniz diyeti müdahalesi istatistiksel olarak anlamlıydı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!