banner2

Hamilelere 'maymun çiçeği' uyarısı! Grip ve benzeri belirtileri olanlardan uzak durun

Maymun çiçeği virüsü dünya genelinde korku salmaya devam ediyor. Uzmanlar, hamilelerin maymun çiçeği hastalığından korunabilmek için grip ve benzeri belirtileri olanlardan uzak durmaları gerektiği konusunda uyarılarda bulunuyor.

Sağlık 05.07.2022, 22:34
Abone ol
Hamilelere 'maymun çiçeği' uyarısı! Grip ve benzeri belirtileri olanlardan uzak durun

Dünyayı kısa sürede alarma geçiren 'maymun çiçeği hastalığı' nedeniyle uzmanlar dezavantajlı gruplara uyarılarda bulunuyor. Hamile kadınların bu hastalıktan korunabilmesi için özellikle hastalığın yaygın olduğu ülkelerden gelenlerden temastan kaçınması gerektiği vurgulandı.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Faruk Buyru, hamilelerin maymun çiçeği hastalığından korunmak için grip benzeri belirtileri olan kişilerle temasta bulunmaktan kaçınmasının, hastalığın yaygın olduğu bölgelerden gelenlerden uzak durmasının önemli olduğunu bildirdi.

MAYMUN ÇİÇEĞİ HASTALIĞI GRİP BENZERİ SEMPTONLAR GÖSTERİYOR

Prof. Dr. Buyru, yaptığı yazılı açıklamada, maymun çiçeği hastalığının başlangıçta grip benzeri semptomlarla seyrettiğini belirtti.

Ateş, sırt ve kas ağrıları ile belirti veren hastalığın, daha sonra lenf düğümlerinin şişmesi, kaşıntı ve döküntülerin çıkması ile devam ettiğini aktaran Buyru, 2-4 hafta arasında süren hastalığın bağışıklık sistemi ile ilgili sorunu olanlarda daha ağır seyrettiğini aktardı.

Prof. Dr. Buyru, hastalığın Kovid-19 kadar bulaşıcı olmasa da bazı vakalarda ölümcül olabildiğine dikkati çekerek, "Vücut sıvıları ile damlacıklar yoluyla veya hasta birinin kullandığı eşyalar, havlular, çarşaflara temas edilmesi ile bulaşabiliyor. Hastalıklı hayvanlardan da insanlara geçiş olabiliyor. İnsanlardan hayvanlara bulaşmıyor." ifadelerini kullandı.

GEBE HASTALARDA VERİLER KISITLI!

Gebelerde hastalığın nasıl seyrettiği ile ilgili verilerin kısıtlı olduğunu ifade eden Prof. Dr. Buyru, şöyle devam etti:

"Şimdiye kadar hastalık geçiren 4 gebe bildirilmiş. Bu 4 gebe de Kongo'da görülmüş. Hastalığı hafif geçiren bir gebe sağlıklı bir bebek dünyaya getirmiş. Hastalığı gebeliğinin ilk 3 ayında geçiren 2 gebe ise düşük yapmış. Gebeliğin son 3 ayında hastalanan ve aynı zamanda sıtma olan gebe ise ölü doğum yapmış. Bebeğin incelenmesi sonucunda hastalığa bağlı deri belirtileri görülmüş ve yapılan testlerde bebeğin ölüm nedeni olarak maymun çiçeği hastalığı tanısı kesinleşmiş. Bunlara dayanarak virüsün plasentayı geçtiği ve fetüsü etkilediği söylenebilir."

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!