Hamileler uzak dursun! Bu bitkileri tüketirseniz gebeliğiniz riske girer!

Gebeler, 9 aylık süreci, hem bebek hem de kendi sağlıkları için doktor kontrolleriyle geçiriyor. Kadın doğum uzmanları bu kontrollerde beslenme ile ilgili dikkat edilmesi gerekenleri de anne adayıyla paylaşıyor. Gebelikte mutlaka alınması gereken gıdaların yanı sıra uzak durulmasında fayda olan besinler var. Kasılma ve kanamalara yol açan bitkiler bu dönemde kesinlikle tüketilmemeli.

Sağlık 24.06.2022, 11:10
Hamileler uzak dursun! Bu bitkileri tüketirseniz gebeliğiniz riske girer!

Gebelikte hangi bitkiler kullanılmamalı? Kanamayı artıran ve rahim kasılmasına yol açan bitkiler hangileridir? İşte cevaplar...

Sağlıklı bir yaşam için şifa kaynağı bitkiler olmazsa olmaz. İlaçlardan olabildiğince uzak kalınması gereken gebelik döneminde anne adayları da bitkilerden yararlanıyor. Ancak burada bitkilerin yan etkilerini çok iyi bilmek lazım.

Bazı bitkiler, gebelik döneminde faydadan çok zarara neden olabiliyor. Örneğin; sinameki, adaçayı ve rezene gibi bitkiler, rahim uyarıcı bir etkiye sahip olduğundan, gebelik döneminde asla kullanılmamalı.

ADAÇAYI KANAMA RİSKİNİ ARTIRIR

Sakinleştirici ve yatıştırıcı etkisi nedeniyle günlük hayatımızda en çok kullandığımız bitkilerden biri olan adaçayı, aynı zamanda mide şikâyetlerinin hafiflemesine yardımcı oluyor. İşte tam da bu nedenle hamileler için çok cazip bir bitki gibi görünüyor olabilir. Ancak, gebelikte adaçayı içmenin kanama riskini arttırabileceğine dair yapılan araştırmalar var.

MAYDANOZ RAHİM KASILMASINA YOL AÇAR 

Oldukça faydalı bir bitki olan maydanoz, içeriğindeki A ve C vitaminleri sayesinde tam bir antioksidan görevi görüyor. Fakat gebelik döneminde aşırı miktarda maydanoz tüketiminin rahim kasılmasını tetikleyebileceği düşünülüyor.

SİNDİRİM SORUNLARINI DOKTORA DANIŞMALI

Anne adayları hamilelikte artan sindirim sistemi problemlerine karşı sinameki, aloe vera ve topalak gibi bitkileri kullanıyor. Ancak bu bitkilerin, rahim dahil bazı düz kasların kasılmasına sebep olabileceği yönünde araştırmalar var.

KEKİK, GEBELİKTE TÜKETİLMEMELİ

Adet görmeyi teşvik eden emenagog etkili kekik, mazı, ökse otu, sinameki gibi bitkileri de mümkünse gebelik süresince tüketmemeli.

Şifa deposu ve doğal antibiyotik olan sarımsak da mide yanmasına sebep olabilir. Bu yüzden az miktarda ve pişmiş olarak tüketilmesinde yarar var. 
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!