banner2

Hafızayı korumak için her gün 1 muz! Beyni 1 yıl gençleştiriyor

Doktorlar tarafından genellikle hamilelik döneminde reçete edilen magnezyum aslında herkes için olmazsa olmaz minerallerden. Yapılan araştırmalar da genç yaşlardan itibaren magnezyum içeren gıdalar tüketmenin hafızayı güçlendirdiğini ortaya koyuyor. Her gün fazladan bir muz yemek bile bilişsel yetenek üzerinde çok büyük olumlu etkilere sahip.

Sağlık 30.05.2023, 15:17
Abone ol
Hafızayı korumak için her gün 1 muz! Beyni 1 yıl gençleştiriyor

Bilişsel yeteneklerimiz yaş ilerledikçe azalmaya başlar. Bunun önüne geçmenin en önemli yolu ise magnezyum açısından zengin gıdalar tüketmek. 

Araştırmacılar, genç yaşlardan itibaren beslenmeye daha yüksek magnezyum eklemenin bizi beyin fonksiyonlarının kaybedildiği hastalıklardan ve 40'lı yaşlarımıza kadar bilişsel gerilemeden koruyabileceğini öne sürüyor.

HER GÜN MAGNEZYUM TÜKETENLERİN BEYİN YAŞI DAHA GENÇ

Avustralya Ulusal Üniversitesi'nden bilim adamlarına çalışma kapsamında yaşları 40 ila 73 arasında değişen 6.000'den fazla sağlıklı katılımcıyı inceledi. Her gün 550 mg'dan fazla magnezyum tüketenlerin, günde yaklaşık 350 mg'lık normal bir magnezyum alımını takip eden insanlara kıyasla, kronolojik yaş olan 55'e ulaştıklarında beyin yaşının bir yıl kadar daha genç olduğu bulundu.

Katılımcılar, 16 aylık bir süre boyunca beş kez çevrimiçi bir anket doldurdu. Verilen cevaplar, katılımcıların günlük magnezyum alımını hesaplamak için kullanıldı. Yeşil yapraklı sebzeler, baklagiller, kuruyemişler, tohumlar ve tam tahıllar dahil olmak üzere 200 farklı gıdayı ne kadar tükettikleri araştırıldı.

BEYİNDEKİ BÜZÜLME AZALIYOR

Çalışmaya göre magnezyum alımındaki %41'lik bir artış, daha iyi bilişsel işlev ile ilişkili olan yaşa bağlı daha az beyin büzülmesi sağlıyor

Öte yandan araştırmacılara göre daha yüksek magnezyum alımı kadınlara erkeklerden daha fazla fayda sağlıyor gibi görünüyor.

Dr. Erin Walsh, demansın tedavisi olmadığı ve son 30 yılda farmakolojik tedavilerin geliştirilmesinin başarısız olduğu göz önüne alındığında, önlemeye daha fazla dikkat edilmesi gerektiği belirtiyor. Beynimizi sağlıklı tutmak için günde fazladan bir muz, ıspanak veya bir avuç kuruyemiş beslenmemizin ayrılmaz bir parçası olmalı.
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!