banner2

Güzel bir uykunun sırrı o yiyeceklerde! Mışıl mışıl uyumak için mutlaka tüketin

Kilo alma riskine karşı yatmadan hemen önce yemek yenmemesi gerekiyor. Ancak bazen uykusuzluk problemine karşı etkili olduğunu düşündüğümüz şeyleri atıştırabiliyoruz. Peki gerçekten böyle bir şey var mı? Güzel bir uyku çekmeye yardımcı olan yiyecekler hangileri? Derin derin uyumak istiyorsak akşam yemeğinde ne tüketmeliyiz?

Sağlık 30.09.2023, 09:17
Abone ol

Yatmadan hemen önce bir şeyler yemek daha iyi uyumanıza yardımcı olmaz, ancak akşam yemeğinde tükettiğiniz bazı yiyecekler daha hızlı uykuya dalmanıza ve daha iyi, kaliteli bir uyku çekmenize yardımcı olabilir.

Anneler genelde böyle bir durum yaşayan çocuklarına ılık süt içirir. Evet, araştırmalar da ılık sütün uyku yapıcı etkisi olduğunu kanıtlıyor. 

ILIKTAN BİRAZ DAHA SICAK SÜT

Beyinde uykuya dalmayı kolaylaştıran serotonin üretiminde yer alan maddeler içeren süt, vücudun gevşemesine yardımcı olur. Ilıktan biraz daha sıcak olarak tüketeceğiniz süt ile kan damarları genişler, ısı mümkün olan en kısa sürede vücudu etkiler. Kişi rahatlar ve derin bir uykuya dalar. 

MARUL

Size şaşırtıcı gelebilir ama marul da uyku için oldukça faydalı. Marulu kestiğinizde, salgılanan lactucarium adı verilen sütlü madde sakinleştirici özellikte. Bu, beyinde afyona benzer bir etki yaratıyor. 

TATLI PATATES

Tatlı patates, uyku kalitesini artırmak isteyenler için çifte avantaja sahip. Kompleks bir karbonhidrat olmalarının yanı sıra vücudun kaslarını gevşeten potasyum da içeriyor. 

BEYAZ PİRİNÇ

Beyaz pirincin yüksek bir glisemik indeksi var, bu da vücudun onu yavaş sindirdiği, şekeri kana yavaş yavaş ve orta derecede saldığı anlamına geliyor. 2007 yılında yayınlanan bir araştırma, yatmadan dört saat önce pirinç yemenin insanların daha hızlı uykuya dalmasına yardımcı olduğunu ortaya koyuyor. 

BADEM

Badem, kaliteli uyku için gerekli bir mineral olan magnezyum açısından zengin. Yapılan bir araştırma, vücudun magnezyum seviyeleri çok düşük olduğunda uyumanın zor olduğunu gösteriyor. Badem ayrıca, uyku kalitesini artıran amino asit triptofanı içeriyor. 

MUZ

Muz, kasları gevşeten doğal maddeler olan potasyum ve magnezyum içerdiğinden insanların uyumasına yardımcı oluyor. Ayrıca, serotonin üretimi için gerekli olan triptofan ve B6 vitamini içeriyor. 

KİRAZ

2014 yılında yapılan bir çalışmada, uykusuzluk çeken ve her gün vişne suyu içen insanlar, plasebo alanlara kıyasla her gece yaklaşık bir buçuk saat daha fazla uyudu. Kiraz, uyanıklık ve uyku saatlerimizi düzenleyen biyolojik saatimizden sorumlu kimyasal olan melatonin içeren az sayıdaki doğal gıdalardan biri. Uluslararası seyahat eden kişiler de, jetlag semptomlarını hafifletmek ve yerel saate uyum sağlamak için bazen melatonin kapsülleri alıyor.

Öte yandan uyku kalitemizi etkileyebileceğinden geceleri uzak durulması gereken bazı yiyecek veya içecekler de var.

KAHVE

Herkes kahvenin kişiyi uyandırdığını bilir. Uyku kalitemizi bozmamak için uzmanlar öğleden sonra 4-5'ten sonra kahve içmememiz gerektiğini söylüyor. Öğleden sonra veya akşam kahvesi keyfi yapmak istiyorsanız kafeinsiz olanları tercih edebiliriz.

ÇİKOLATA

Yatmadan önce kahveden kaçınabiliriz ancak kafeinin tek kaynağı bu değil. Çikolata da oldukça uyarıcı. 3 kare çikolata 23 mg kafein içeriyor, bu da bir fincan kahvedeki kafeinin ¼'üne denk geliyor. Uzmanlar bu yüzden çocuklara geceleri çikolata vermeyin diye uyarıyor. 

ACI SOSLAR

Mide ve bağırsakları rahatsız etme ve uyku kalitemizi etkileme olasılığı yüksek olduğundan yatmadan önce acı yiyeceklerden kaçınılmalı.

KIZARMIŞ YİYECEKLER

Kızartılmış yiyecekler, özellikle de geceleri tükettiğimizde vücudumuza birçok zarar verir. Çok yağlı yiyeceklerin sindirimi daha uzun sürer. Gece geç saatlerde kızartılmış bir şey yediğinizde, vücut sindirim sistemini zorlaştıran gıdayı işlemeye başlar ve böylece uyku süreci bozulur. 

ALKOL

Alkol, onu vücudumuzdan atmaya çalışan karaciğeri etkiler. Karaciğer ile kalp arasında bağlantı olduğu için kalp atışımızın hızlandığını hissederiz ve bunun sonucunda uyuyamayız.

SU

Uzmanları, uyumadan hemen önce su içmenin de iyi olmadığını, bunun gece boyunca sık sık tuvalet ziyaretlere yol açacağını ve dolayısıyla uykumuzu bozacağını söylüyor. Önerileri, gün içinde, yemeklerden önce, yemek aralarında ve yemeklerden sonra yeterli miktarda su içmemiz.

PROTEİN TAKVİYELERİ

Spor salonu için alınan besin takviyeleri kafein açısından zengin olduğundan ve vücudu uyardığından yatmadan önce asla tüketilmemeli.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!