banner2

Gürültüye karşı çok mu hassassınız? Mizofoni olabilirsiniz! Mizofoni nedir? Tedavi edilir mi?

Gürültüye uzun süre maruz kalmak her insanın rahatsızlık duymasına sebep olsa da bazı kişiler var ki onlar bazı seslere karşı aşırı tepki gösteriyor. Literatüre Mizofoni hastalığı olarak geçen bu durum kişinin çaresiz, kapana kısılmış, öfkeli ve kaygılı hissetmesine yol açıyor.

Sağlık 30.03.2023, 10:20 30.03.2023, 10:36
Abone ol
Gürültüye karşı çok mu hassassınız? Mizofoni olabilirsiniz! Mizofoni nedir? Tedavi edilir mi?

Belirli seslere karşı aşırı tepkiler mi veriyorsunuz. Bunun sebebi Mizofoni olabilir.

Birleşik Krallık'ta yapılan bir çalışma, yaklaşık beş kişiden birinin mizofoniden yani "gürültüden nefret etme" olarak tanımlanan bir işitsel hassasiyet veya işitsel bozukluktan muzdarip olduğunu gösteriyor.

MİZOFONİ HASTALARI NE YAŞIYOR? 

Mizofoni hastaları belirli bir sesten rahatsızlık duymaktan daha fazlasını yaşar. Bu durum çaresizlik hissine neden olabilir ve hasta, genellikle çıkış yolu olmayan bir durumda kapana kısılmış hisseder. Örneğin, çiğneme sesleri, yüksek sesle bir şeyler yudumlama, yutkunma sesleri, nefes alma, öksürme, burun sümkürme ve daha fazlası, bozukluğu olan kişinin sıkıntı hissetmesine, kalp atış hızının artmasına ve hayal kırıklığı, öfke, üzüntü, iğrenme ve hatta endişe yaşamasına yol açar. 

Mizofoniye neyin neden olduğu bilinmiyor, ancak araştırmacılar bunun beyin yapısındaki farklılıklar, aile öyküsü, genetik veya diğer koşullar gibi çeşitli faktörlerin bir kombinasyonu olduğunu varsayıyor. 

CİNSİYETE GÖRE FARKLILIK GÖSTERİYOR MU?

Araştırmacılar, 772 katılımcıya mizofoninin yoğunluğunu ve karmaşıklığını anlayabilecekleri bir anket verdi. Hastalık, çalışma katılımcılarının %18,4'ünü ciddi şekilde etkiledi. Çalışma mizofoninin cinsiyete göre bir farklılık göstermediğini ortaya koydu. Yani erkeklerde ve kadınlarda eşit derecede yaygın. Bundan muzdarip olanların yaşı ise ortalama 43 civarında. 

MİZOFONİ TEDAVİSİ VAR MI? 

Mizofoninin tedavisi konusunda özel bir ilaç ne yazık ki yok. Ancak hastalık ile birlikte seyreden depresyon ve anksiyeteye bağlı olarak ilerleme olursa, birtakım antidepresanların kullanılması desteklenebilir. Böylece semptomların azalması ya da hassasiyetin kontrol altına alınması desteklenebilir.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!