Güneş yanığından korunma yolları ne? Yanıklara ne iyi gelir?

Yaz yaklaştı ve tatilciler için sezon açılıyor. Denizde güneşlenip bronzlaşmak isteyenler soluğu plajlarda alacak. Sadece tatilciler değil, güneş altında çalışmak zorunda olan vatandaşların da güneş yanığına karşı ciltlerini korumaları gerekecek. Güneş yanığı hafife alınmayacak kadar önemli bir sorundur. İleri derece yanıklarda doktor müdahalesi gerekir. Ciddi derecede olmayan güneş yanıklarının acısını hafifletmek için bazı yöntemler bulunmaktadır. Peki güneş yanığından korunma yolları ne? Yanıklara ne iyi gelir? 

Sağlık 21.05.2022, 15:15 21.05.2022, 17:46
Abone ol
Güneş yanığından korunma yolları ne? Yanıklara ne iyi gelir?

Yaz aylarına yaklaşırken güneş yanığından korunma yolları internette araştırılıyor. Güneşin güçlü ışınlarına maruz kalınması durumunda güneş yanıkları meydana gelir. Bu yanıklar hafiften ciddiye doğru ilerlemektedir. İleri derece yanıklarda doktor müdahalesi gerekirken hafif yanıklarda bazı yöntemler kullanarak acı azaltılabilir. Peki güneş yanığından korunma yolları ne? Yanıklara ne iyi gelir? 

GÜNEŞ YANIĞINDAN KORUNMA YOLLARI NE?

Güneş yanığından korunmak için bazı yollar mevcuttur. Bunlar:

Saat 10:00 ile 17:00 saatleri arasında dışarıda bulunmamak,

Dışarıya çıkmak zorunda kalındığında geniş çeperli şapka, güneş gözlüğü, güneş koruyucu ürünler kullanmak,

Güneş altında 4 saat, deniz kenarında 2 saat aralıklarla güneş koruyucu krem sürmek,

Gölgede, havuzda, denizdeyken de güneş yanıkları meydana gelebileceği için koruyucu önlemler almak,

Özellikle çocukların ve beyaz tenli kişilerin, güneş altında bulunuyorken açık renkli ve kollu kıyafetler giymek.

YANIKLARA NE İYİ GELİR?

Güneş yanıklarına iyi gelecek birçok seçenek bulunmaktadır. Bunlar:

Yanık olan bölgeyi soğuk tutmaya çalışın veya sık sık soğuk duş alın. Böylelikle yanan yer geçici de olsa rahatlar ve soğuk etkisi iltihap kapma riskini ortadan kaldırır.

İçeriğinde aloe vera veya zeytinyağı bulunan nemlendiriciler sürün. Çünkü zeytinyağı ve aloe veranın iyileştirme ve nemli tutma özellikleri bulunur.

Kabarcıkları kesinlikle patlatmayın. Kabarcıklar vücudun kendini iyileştirme yöntemidir. O yüzden kabarcıklar patlatılmamalı ve üstüne nemlendirici krem sürülmelidir. 

Cildinizin soyulan bölümlerini asla yolmayın. Sadece yanna yere nemlendirici sürerken elinizi biraz daha sert sürterek ölü derilerin dökülmesi sağlayabilirsiniz. Ama kesinlikle soyulan yerlerin ucundan tutup çekmeyin.

Bol bol su tüketin. Çünkü vücuttaki tüm su hastanan yere çekilir. O yüzden vücudun su ihtiyacını daha fazla su içerek karşılayabilirsiniz.

İyileşme sürecinde uykunuzu düzene sokun. Ufak iltihaplanmalarda vücudunuzun enerjiye ihtiyacı olacağı için uyku düzeninize dikkat edin.

Alkol ve sigara kullanımını azaltın. Çünkü sigara kullanımı iltihap oluşumunu hızlandırıyor ve iyileşme süreci yavaşlıyor. 

Bir süre güneşten uzak durun. Zaten yanan yere bir kere daha yüklenmek canınızın daha fazla acımasına sebep olabileceği gibi iyileşme sürecini olumsuz etkileyecektir.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!