Yandex Metrica

Güneş yanığına karşı sirke kullanılır mı? Güneşten olumsuz etkilenen cildi nasıl müdahale edilmeli?

Güneş yanığına karşı sirke kullanılır mı? Güneşten olumsuz etkilenen cildi nasıl müdahale edilmeli?

Sıcak havanın kendini göstermesiyle birlikte artık insanlar kendilerini tatil mekanlarına atıyor. Deniz kıyısında geçirilen saatler ise bazen güneş yanıklarına sebep olabiliyor. Böyle bir durum yaşayanlar evde yanık şikayetlerini azaltabilir. Ancak bazı uygulamalar rahatsızlıkları hafifletmekten ziyade şiddetli hale getirebiliyor.

Sağlık

23.01.2024, 20:59

Yaz aylarında sık yaşanan güneş yanıkları bazı şiddetli belirtilerle kendisini gösteriyor. 

Güneşten olumsuz etkilenen cilt ağrılı, iltihaplı ve dokunulamayacak kadar sıcak olabilir. Kabarcıklar gelişebilir. Ayrıca baş ağrısı, ateş veya mide bulantısı yaşayabilirsiniz. 

DSÖ'den korkutan uyarı: Vakalar arttı dünya alarma geçti DSÖ'den korkutan uyarı: Vakalar arttı dünya alarma geçti Haberi Görüntüle

Sabah bulantısı neden olur? Sabah bulantıları nasıl önlenir? Sabah bulantılarına karşı hangi gıdalar tüketilmeli? Sabah bulantısı neden olur? Sabah bulantıları nasıl önlenir? Sabah bulantılarına... Haberi Görüntüle

GÜNEŞ YANIĞINDA NE ZAMAN DOKTORA GİDİLMELİ? 

Uzmanlar güneş yanığı sonrası kusma ile birlikte 39.4°C'nin üzerinde ateş, bilinç bulanıklığı ve güneş yanığı bölgesinde enfeksiyon varsa hemen en yakın sağlık kuruluşuna gidilmesini tavsiye ediyor. 

Daha hafif durumlarda etkilenen cilde soğuk musluk suyuyla nemlendirilmiş temiz bir havlu uygulayabilirsiniz. Cildi bu şekilde günde birkaç kez yaklaşık 10 dakika soğutmak işe yarayabilir. 

Göz doktorları uyardı: Çok sevilen 3 yiyecek kör ediyor Göz doktorları uyardı: Çok sevilen 3 yiyecek kör ediyor Haberi Görüntüle

Artık yoğurdunuz sulu olmayacak! Doktor Hüseyin Tapik sert yoğurt mayalamanın sırrını verdi Artık yoğurdunuz sulu olmayacak! Doktor Hüseyin Tapik sert yoğurt mayalamanın... Haberi Görüntüle

NEMLENDİRİCİ KREMLER YANIĞI YATIŞTIRIR MI? 

  • Nemlendirici krem, losyon veya jel uygulayın. Aloe vera losyonu veya jeli yatıştırıcı olabilir. Uygulamadan önce ürünü buzdolabında soğutmayı deneyin. Alkol içeren ürünlerden kaçının.
  • Susuz kalmayı önlemek için gün boyunca fazladan su için.
  • Kabarcıkları rahat bırakın. Bozulmamış bir kabarcık cildin iyileşmesine yardımcı olabilir. 
  • Yatıştırıcı bir ilaçlı krem ​​​​uygulayın. Hafif ila orta derecede güneş yanığı için, etkilenen bölgeye üç gün boyunca günde üç kez reçetesiz satılan yüzde 1 hidrokortizon kremi uygulayın. 
  • Güneş yanığı olan gözleri soğuk musluk suyuyla nemlendirilmiş temiz bir havluyla kapatarak tedavi edin. Göz semptomlarınız azalana kadar kontakt lens takmayın . 
Bilim insanlarından çarpıcı araştırma! Ne kadar ömrünüzün kaldığını merak ediyor musunuz? Aynanın karşısına geçin gözlerinizi inceleyin Bilim insanlarından çarpıcı araştırma! Ne kadar ömrünüzün kaldığını merak ediyor... Haberi Görüntüle

GÜNEŞ YANIĞI OLANLAR NELERDEN KAÇINMALI? 

Peki güneş yanığı sonrası neler yapmaktan kaçınmak lazım? 

Güneş kremi: 
Güneş kremi, güneşle doğrudan temas ettiğinizde sizi UV ışınlarından korur. Güneş yanığı olduktan sonra güneş kremi sürmek cildin onarılmasına yardımcı olmaz.

Hindistancevizi yağı: 
Hindistan cevizi yağının nemlendirici faydaları olabilir , ancak güneş yanığının iyileşme sürecini hafifletmeye veya hızlandırmaya yardımcı olduğunu gösteren hiçbir bilimsel araştırma yok.

Bal:
Diğer yağlar gibi bal da ısıyı cildin içinde hapseder ve bu da güneş yanığı rahatsızlığını artırır.

Sirke:
Sirke, cildi tahriş eden ve potansiyel olarak daha fazla hasara ve rahatsızlığa neden olan asidik özellikler içerir.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading