banner2

Günde 21 dakikanızı ayırın! Kalp krizi riskini düşürüyor

Beslenme ve egzersiz alışkanlıkları formda kalmanın yanı sıra sağlıklı yaşamın en önemli anahtarı. Gün içinde tüketilen gıdalar özellikle kalp sağlığını doğrudan etkilerden uzmanlar egzersizin de bir o kadar önemli olduğunu belirtiyor. Günde 21 dakikasını fiziksel aktivitelere ayıranlar kalp krizi riskini düşürmüş oluyor.

Sağlık 24.09.2023, 19:36 24.09.2023, 19:42
Abone ol

Kalp hastalıkları yaşam tarzıyla doğru orantılı bir şekilde görülüyor. Bu rahatsızlıklar, genetiğin yanı sıra diyet ve egzersiz alışkanlıklarından da etkileniyor.

FAZLA TUZ TÜKETİMİ KALBE ZARARLI

Özellikle beslenme kalp sağlığında çok önemli bir rol oynuyor. Yüksek tuz tüketimi, kalp hastalığı için önemli bir risk faktörü olan kan basıncını yükseltirken bu maddenin azaltılması kan basıncını düşürüyor. Doymuş ve trans yağlar, kötü kolesterol düzeylerini artırırken bu yağlardan düşük ve doymamış yağlardan yüksek bir beslenme onu düşürüyor. 

YAĞSIZ PROTEİN KAYNAKLARINA YÖNELİN

Uzmanlar kalp hastalığı riskini azaltmak için balık, tavuk ve fasulye gibi yağsız protein kaynaklarının tercih edilmesi gerektiğini belirtiyor. Bu gıdalar doymuş yağ ve kalori bakımından düşük olduğundan sağlıklı bir kilonun korunmasına yardımcı oluyor.

MEYVE VE SEBZE TÜKETİN 

Meyve ve sebzeler de vitamin, mineral ve lif bakımından zengin ve bu da onları sağlıklı bir seçim haline getiriyor. Kalorisi yüksek tatlılar yerine meyvelerin tercih edilmesi oldukça doğru bir adım. Kızartılmış gıdalar ve hamur işleri gibi işlenmiş gıdalarda bulunan doymuş ve trans yağları sınırlayın. Tuz alımını azaltın ve günde sekiz bardak su içerek susuz kalmayın. 

EGZERSİZ KALP HASTALIKLARI RİSKİNİ DÜŞÜRÜYOR

Kalp hastalıkları beslenme dışında egzersiz alışkanlıklarıyla da doğru orantılı. Felç ve kronik rahatsızlık riskini azaltan egzersiz, düzgün kan akışını teşvik ediyor, plak oluşumunu önlüyor ve kalp krizi ile felç riskini azaltıyor. Düzenli egzersiz, önemli bir kalp hastalığı risk faktörü olan kilo kontrolüne yardımcı oluyor. Aynı zamanda felç, diyabet ve bazı kanser türlerinin riskini de azaltıyor. 

Yürüyüş kalp sağlığı için harika bir başlangıç ​​noktasıyken koşmak daha fazla yoğunluk sağlıyor. Bisiklete binmenin etkisi düşük ancak yüzme, kardiyovasküler kondisyonu ve esnekliği artırıyor. 

HAFTADA NE KADAR EGZERSİZ YAPILMALI?

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri, haftada en az 150 dakika orta yoğunlukta aerobik aktivite veya 75 dakika yüksek yoğunlukta aerobik aktivite öneriyor. Kas güçlendirme egzersizleri ise haftada en az iki kez büyük kas gruplarını hedef almalı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!