banner2

Gözlerinizin beyaz kısmı bu renkteyse dikkat! Kansere dönüşebilen yağlı karaciğer hastalığı riski var

Karaciğerde fazla yağ birikmesi sonucu ortaya çıkan yağlı karaciğer hastalığı, çok ciddi hastalıklara dönüşebiliyor. Genellikle rutin muayenede ortaya çıkan bu durum bazı insanlarda fiziksel belirtilere yol açabiliyor. Uzmanlara göre 6 belirtiye dikkat etmek gerekiyor.

Sağlık 30.09.2023, 14:12 30.09.2023, 16:30
Abone ol

Sağlıksız beslenme ve hareketsizlik sağlık sorunlarını beraberinde getiriyor. Bu durumdan en çok etkilenen organ ise karaciğer. Karaciğerde yağ birikmesi yağlı karaciğer hastalığına yol açıyor. 

Tedavi edilmediğinde karaciğerin küçülmesine, yara ve şişliklerin oluşmasına neden olabilen hastalık ihmal edilirse karaciğer yetmezliğine ve kansere dönüşebiliyor. 

Başlangıçta herhangi bir belirtiye neden olmayan bu sağlık sorunu genellikle rastgele yapılan rutin muayeneler sırasında fark ediliyor. Bazı insanlarda ise tükenmişlik, karın rahatsızlığı ve sebepsiz kilo kaybına yol açıyor. 

Uzmanlar hastalığın bazı etkilerini yüzünüzde görebileceğinizi belirtiyor. 

ŞİŞLİK

İlerlemiş hastalık, karaciğerin kan akışını ve sıvı atılımını etkileyebilecek protein yapma yeteneğini etkileyebilir. Sonuç olarak, yüzünüzün biraz daha şiş göründüğünü fark edebilirsiniz.

TEN RENGİ KOYULAŞMASI

Yağlı karaciğer hastalığı, insülin direncinin artmasına katkıda bulunabilir, bu da vücudunuzun insülini etkili bir şekilde kullanamayacağı anlamına gelir. Bunun sonucunda vücudunuzda aşırı insülin birikmesi, akantozis nigrikans adı verilen bir duruma neden olabilir. Bu, boyunda koyu cilt kıvrımlarına neden olur.

CİLTTE KIRMIZILIKLAR

Rosacea, cildinizin çok kırmızı görünmesine neden olabilen bir cilt rahatsızlığı. Yüzünüzde küçük kırmızı kan damarları veya beyaz yumrular da fark edebilirsiniz.

AĞIZ ÇEVRESİNDE KIZARIKLIK

Yağlı karaciğer hastalığı, vücudun çinkoyu verimli bir şekilde emmemesine neden olabilir. 2022'de yapılan bir araştırmaya göre, çinko eksikliğinin yaygın bir komplikasyonu dermatittir. Genellikle ağız çevresinde cilt tahrişi olarak ortaya çıkar. Tahriş, sıvıyla dolu olan veya olmayan küçük şişliklere sahip bir kızarıklığa benzer.

KAŞINTI

Yağlı karaciğer hastalığı, yüz de dahil olmak üzere ciltte kaşıntıya neden olabilir. Kaşıntı esas olarak vücudunuzdaki aşırı safra tuzlarından kaynaklanır. Kaşıma genellikle rahatlama sağlamaz ve tahrişi daha da kötüleştirebilir.

SARILIK

İlerlemiş karaciğer hastalığı sarılığa yol açabilir. Bu durum cildinizin ve gözlerinizin beyazlarının sarı görünmesine neden olur. Sarılık belirtileri genellikle vücudun geri kalanına yayılmadan önce gözlerinizde ve yüzünüzde görülür.

DİYABETLİLER VE OBEZLER RİSK ALTINDA

Yağlı karaciğer hastalığı, tip 2 diyabetlileri ve obezitesi olan kişileri daha sık etkiliyor. Öyle ki şiddetli obezitesi olan kişilerin yaklaşık yüzde 90'ında yağlı karaciğer hastalığı görülüyor.

KİLO KONTROLÜ YAPMAK ÇOK ÖNEMLİ

Kiloyu korumak ve tip 2 diyabet gibi kronik sağlık sorunlarını yönetmek yağlı karaciğer hastalığını önlemeye yardımcı olabilir. Alkol tüketimini kesmek, balık, kabuklu yemişler ve tohumlar gibi doymamış yağlar tüketmek, kepekli tahıl, meyve ve sebze yemek ve sigarayı bırakmak yağlı karaciğer hastalığını önlemeye yardımcı olabilir.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!