banner2

Göbek yağını tereyağı gibi eritiyor! Dayanıklılığına güvenen denesin

Kilo verme sürecinde bazı sebze meyveler yağ yakma özellikleriyle büyük bir destek sağlıyor. Özellikle acı biber, göbek yağını yakma konusunda çok etkili. Biberin acı olmasını sağlayan kapsaisin maddesi, yağ asitlerinin parçalanmasını sağlayan yağ oksidasyonunu artırıyor.

Sağlık 27.09.2023, 13:19
Abone ol

İç organların etrafını saran visseral yağ, çoğu insanda var olan bir yağ tabakası. Bu yağ organları korum görevini üstleniyor ve göbeğin derinliklerinde depolanıyor. Ancak onun da fazlası zarar.

DİYETİNİZE ACI BİBER EKLEYİN

Vücutta aşırı miktarda viseral yağ depolamak, tip 2 diyabet, kalp hastalığı ve bazı kanserler gibi bir dizi soruna neden olabiliyor. Neyse ki, göbek yağını vererek bu riski azaltmanın yolları var. Bunun yolu ise diyete biber eklemek.

METABOLİZMAYI HIZLANDIRIYOR

Acı biberin içindeki kapsaisin, her açıdan inanılmaz bir madde. Anti-inflamatuar ve ağrı giderici özellikler de dahil olmak üzere çok çeşitli olumlu etkiye sahip olan bu molekülün en etkileyici faydası ise enerji kullanma ve yağ yakma hızını artıran metabolizmayı hızlandırmak.

İŞTAHI DA KAPATIYOR

Acı biberin içindeki bu madde ayrıca iştahı da azaltıyor ve kişinin daha az yemesini sağlıyor. Özellikle obez bireylerde kilo kaybı için birçok faydası var.

GÖBEK YAĞINI YAKMADA ETKİLİ

Kapsaisin ayrıca yağ asitlerinin parçalanması olan yağ oksidasyonunu da artırabiliyor. Dolayısıyla, kapsaisin tüketimini yüksek yoğunluklu aralıklı antrenmana ekleyerek, vücudunuzun kalori yakma oranını daha da artırabilirsiniz. Bu da onu göbek dahil olmak üzere genel vücut yağını yakmak için mükemmel bir antrenman yöntemi haline getirebilir.

AVOKADO YAĞ YAKICI ÖZELLİĞE SAHİP

Öte yandan özellikle her gün avokado tüketmek kadınlarda tehlike arz eden göbek yağlarının erimesine yardımcı olur. Yenilenlerin iyice çiğnenmesi de göbek tarafından kilo alımını önler. 

GAZLI İÇECEKLERDEN UZAK DURULMALI

Göbekten kurtulmak için yapılması gerekenlerden bir diğeri, gazlı içecekler ve maden sularından uzak durmak. Şişkinlik yapan bu gibi içecekler yerine su tercih edilmeli.

ALKOL YAĞ YAKIMINI ZORLAŞTIRIR

Alkol de, yağların sindirilmesini önler. Karaciğerde ekstra strese neden olur. Bu durum kas oluşumunu zorlaştırır ve neticede göbek yağlarının erimesi zorlaşır.

STRES VARSA GÖBEK YAĞI DA VARDIR

Size belki ilginç gelecek ama stres de göbek bölgesinde fazla yağ birikmesine neden olabilir. Özellikle kortizol hormonunun dengesizleşmesine neden olan stres, göbek yağı ile ilişkilendirilir.

BAZI SAĞLIKLI YİYECEKLER DE ŞİŞKİNLİK YAPAR

Bel yağlarından kurtulmak için yenilen şeylere dikkat edilmesi de şart. Ancak bazı sağlıklı elma, brokoli ve fasulye gibi besinler de şişkinliğe neden olur. Bu yüzden az miktar tüketilmeli ve diğer gıdalarla birlikte yenmeli.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!